Yeni mezun hemşireler için hemşirelik uygulamalarına hazırlık ölçeği'nin Türkçe geçerlik ve güvenirliği
Turkish validity and reliability of the nursing practice preparation scale for newly graduated nurses
  1. Tez No: 849300
  2. Yazar: GAMZE KAYALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENGÜL ÜZEN CURA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada 'Hemşirelik Uygulamalarına Hazırlık Ölçeği'nin Türkçe geçerlik ve güvenirlik analizlerinin yapılması amaçlanmıştır. Çalışma, Şubat- Mayıs 2023 tarihleri arasında, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü'nden 2021-2022 ve 2022-2023 eğitim öğretim yılında mezun olan ve çalışmaya katılmaya gönüllü olan 293 öğrenci ve yeni mezun hemşire ile yürütülmüştür. Çalışma verileri 'Yeni Mezun Hemşire Tanıtıcı Bilgi Formu', 'Hemşirelik Uygulamalarına Hazırlık Ölçeği' ve 'Yeni Mezun Hemşirelerde İşe Hazırlık Ölçeği' ile toplanmıştır. Veri analizi için IBM SPSS-25 ve IBM AMOS 24 programı kullanılmıştır. Çalışmaya katılan yeni mezun hemşirelerin yaş ortalaması 22,85±1,54 olup %76'sı kadındır. Ölçeğin Türkçe diline ve Türk kültürüne uyarlaması ISPOR kılavuzu adımlarına uygun yapılmıştır. Ölçeğin kapsam geçerlik indeksi 0,90'dır. Ölçekten standardize edilmiş regresyon katsayısının 0,579 olması ve standardize rezidüel kovaryans değeri 5,775 olması nedeniyle iki madde çıkarıldı. Ölçeğin bu iki madde çıkarıldıktan sonra yapılan Doğrulayıcı Faktör Analizi sonucu iyi uyum gösterdiği belirlenmiştir. Ölçeğin Cronbach alfa (α) katsayısı 0,96 ve ölçekteki tüm maddelerin madde toplam puan korelasyonları 0,30 üstünde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to analyze the Turkish validity and reliability of the 'Nursing Practice Preparation Scale'. he study was conducted between February and May 2023, with 293 students and newly graduated nurses who graduated from Çanakkale Onsekiz Mart University, Faculty of Health Sciences, Department of Nursing in the 2021-2022 and 2022-2023 academic years and volunteered to participate in the study. Study data were collected with the 'New Graduate Nurse Introductory Information Form', 'Nursing Practice Readiness Scale' and 'New Graduate Nurses Job Readiness Scale'. IBM SPSS-25 and IBM AMOS 24 programs were used for data analysis. The average age of the newly graduated nurses participating in the study was 22.85±1.54 and 76% were women. The adaptation of the scale to Turkish language and Turkish culture was made in accordance with the steps of the ISPOR guide. The content validity index of the scale is 0.90. Two items were removed from the scale because the standardized regression coefficient was 0.579 and the standardized residual covariance value was 5.775. It was determined that the scale had a good fit as a result of the Confirmatory Factor Analysis performed after removing these two items. The Cronbach's alpha (α) coefficient of the scale was 0.96 and the item-total score correlations of all items in the scale were above 0.30.