Total diz protezi ameliyatı olan hastalarda göz bandajı ve kulak tıkacının ameliyat sonrası ağrı ve uykuya etkisi
The effect of eye bandage and ear plugs on pain and sleep in patients undergoing total knee replacement surgery
- Tez No: 849299
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARAZ ASKEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çalışma yarı-deneysel bir araştırma olarak total diz protezi ameliyatı olan hastalarda göz bandajı ve kulak tıkacının ameliyat sonrası dönemde ağrı ve uykuya etkisini incelemek nedeniyle yapıldı. Çalışmaya Kayseri Şehir Hastanesi ortopedi ve travmatoloji kliniğinde 2022-2023 yılları arasında yatan ve ameliyatı yapılan toplam 48 hasta dahil edildi. Deney grubu hastalara toplam 3 gün olmak üzere ameliyattan önceki gece, ameliyat sonrası 1.gün ve 2.gün saat 22.00/06.00 arası gece boyunca göz bandajı ve kulak tıkacı uygulandı. Verilerin toplanmasında sosyodemografik ve hasta bilgi formu, Nümerik Ağrı Skalası ve Richards– Campbell Uyku Ölçeği kullanıldı. Ağrı düzeyini ve uyku kalitesi toplam 3 gün olmak üzere ameliyat sabahı, ameliyat sonrası 1. ve 2. Sabah ölçekler alıcılığıyla ölçüldü. Kontrol grubunda ameliyattan önceki gün, ameliyat sonrası 1.gün ve ameliyat sonrası 2.gün de NRS puanı ortalamaları sırası ile 8,12, 9,87 ve 7,83, deney grubunda ise sırası ile 8,62, 9,70 ve 6,12 olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
The study was conducted as a quasi-experimental research to determine the effect of eye bandage and ear plugs on postoperative pain and sleep in patients who underwent total knee replacement surgery. A total of 48 patients who were hospitalized and operated between 2022-2023 in Kayseri City Hospital orthopedics and traumatology clinic were included in the study. Eye bandage and ear plugs were applied to the experimental group patients between 22.00 and 06.00 hours during the preoperative night, the first postoperative night and the second postoperative night. Sociodemographic and patient information form, Numeric Pain Scale and Richards-Campbell Sleep Scale were used for data collection. Pain intensity and sleep quality were measured by using the scales on the morning of surgery, 1st morning and 2nd morning postoperatively. The mean preoperative, postoperative day 1 and postoperative day 2 NRS scores were 8.12, 9.87 and 7.83 respectively, in the control group and 8.62, 9.70 and 6,12 respectively, in the experimental group.