Aile hekimliği birimlerine başvuran yetişkin bireylerin obstrüktif uyku apne sendromu hakkındaki bilgi düzeyi ve tutumlarının araştırılması
Investigation of the knowledge level and attitudes about obstructive sleep apnea syndrome of adult individuals applying to family medicine units
- Tez No: 849350
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REMZİYE NUR EKE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Obstrüktif uyku apnesi sendromu (OUAS), değişen yaşam koşulları ve artan obezite pandemisi nedeniyle giderek daha endişe verici bir halk sağlığı sorunu haline gelmiştir. Bu durumun yaygınlığı artmış olmasına karşın, diğer kronik hastalıklar kadar geniş çapta tanınmamakta ve bazen göz ardı edilmektedir. Çalışmamız, Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Aile Hekimliği Kliniği birimlerine başvuran bireylerde STOP-Bang Anketi ile risk durumlarını belirlemeyi, OUAS hakkındaki bilgi düzeyini ve tutumları ölçmeyi, böylece OUAS konusunda farkındalığı artırmayı hedeflemektedir. Gereç ve Yöntem: Araştırma tanımlayıcı ve kesitsel tipte bir çalışma olup, 324 katılımcı ile tamamlandı. Çalışma için 16.02.2023 tarihinde Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'ndan onay alındı. 01 Mart 2023 - 31 Nisan 2023 tarihleri arasında Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Kliniği birimlerine başvuran ve çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan bireylere araştırma hakkında kapsamlı bilgi verilerek çalışmaya davet edildi. Katılımcılara bilgilendirilmiş gönüllü olur formu verilerek, yazılı onamları alındı. Öncelikle krikoid kıkırdak hizasından boyun çevresi ölçümü ve boy-kilo ölçümleri yapıldı, sonrasında vücut kitle indeksi (VKİ) hesaplandı. Katılımcılara yüz yüze görüşme yöntemiyle sosyodemografik özellikleri sorgulayan anket formu ile“STOPBang Anketi”,“OUAS Bilgi Düzeyi Anketi”ve“Tutum Anketi”uygulandı. Daha sonra STOP-Bang skoru ile risk durumları hesaplanarak buna göre uygun yönlendirmeler yapıldı ve duruma uygun önerilerde bulunuldu. Araştırmada elde edilen verilerin istatistiksel analizi SPSS 23.0 istatistik paket programı kullanılarak yapıldı. Sürekli değişkenler ortalama±standart sapma (SS) ve medyan (min-maks), kategorik değişkenler frekans (n) ve yüzde (%) ile gösterildi. Verilerin istatistiksel analizinde tanımlayıcı istatistikler ile birlikte Fisher extract testi, Ki-kare analiz testi kullanıldı. Anova testi ile sağlaması yapıldı. OUAS için orta ve yüksek risk grubunda yer almayı öngören yaş için eşik değer ROC analizi ile hesaplandı. Normal dağılım varsayımının kontrolünde Shapiro-Wilk testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objectives: Obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) has become an increasingly concerning public health issue due to changing lifestyle conditions and the escalating obesity pandemic. Despite its growing prevalence, OSAS remains less recognized and occasionally overlooked compared to other chronic diseases. Our study aims to identify risk statuses using the STOP-Bang Questionnaire among individuals applying to Antalya Training and Research Hospital, Family Medicine units, measure their knowledge and attitudes towards OSAS, and thereby enhance awareness about this condition. Materials and Methods: This descriptive and cross-sectional study was completed with 324 participants. Approval for the study was received from the Clinical Research Ethics Committee of the University of Health Sciences, Antalya Training and Research Hospital on 16.02.2023. Volunteers were provided with an informed consent form, and their written consents were obtained. Initially, neck circumference measurements were made at the level of the cricoid cartilage, then height and weight measurements were conducted to calculate the body mass index (BMI). A survey form questioning sociodemographic characteristics, as well as the“STOP-Bang Survey”,“OSAS Knowledge Level Survey”and“Attitude Survey”were applied to the participants through face-to-face interviews. Then, risk situations were calculated with the STOP-Bang score and appropriate guidance and recommendations were made accordingly. Statistical analysis of the data obtained in the study was performed using the SPSS 23.0 statistical package program. Continuous variables were shown as mean±standard deviation (SD) and median (min-max), and categorical variables were shown as frequency (n) and percentage (%). In the statistical analysis of the data, Fisher extract test and Chi-square analysis test were used along with descriptive statistics. Validation was done with ANOVA test. The cut-off value for the age that predicts being in the medium and high-risk group for OSAS was calculated by ROC analysis. Shapiro-Wilk test was used to check the normal distribution assumption.