Hirfanlı Baraj Gölü'nde yaşayan yayın balığı (Silurus glanis l. 1758)'nın beslenme biyolojisi
- Tez No: 76311
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
HİRFANLI BARAJ GÖLÜ'NDE YAŞAYAN YAYIN BALIĞI {Silurus glanis L., 1758)'NIN BESLENME BİYOLOJİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Nihal BORA GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 1998 ÖZET Bu araştırmada Hirfanlı Baraj Gölü'nde yaşayan Silurus glanis 'in mide muhteviyatı ve beslenme özelliği incelenmiştir. Eylül 1996-Ağustos 1997 tarihleri arasında avlanan 162 adet yayın balığından 91 bireyin midesinde teşhis edilebilen organizmalara rastlanmıştır. Silurus glanis 'in I-V yaşlan arasında dağılım gösterdiği tespit edilmiştir. Populasyon genelinde çatal boy değerleri 18,3-46,05 cm, ağırlık ise 33-840 g arasında değişim göstermektedir. Ortalama kondüsyon faktörü değeri 0,647 olarak hesaplanmıştır. Araştırma sonucunda Silurus glanis' in mide içeriğini bulunma sıklığına göre, Gammarus (%21,87), Odanata (%19,79), Stizostedion lucioperca (% 19,79), Tinca tinca (% 18,76), Silurus glanis (%1,04) ve Gastropoda (%l,04)'nın oluşturduğu saptanmıştır. Ayrıca mideden çıkan organizmaların % 1,04'ünde Homoptera ve % 2,08'inde parazit Platyhelminthes'e rastlanmıştır. Bilim Kodu : 401.05.02. Anahtar Kelimeler : Yayın balığı, Silurus glanis, Beslenme, Mide muhteviyatı Hirfanlı Baraj Gölü Sayfa Adedi : 77 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Ali GÜL
Özet (Çeviri)
FEEDING BIOLOGY OF Silurus glanis (L.,1758) LIVE IN HİRFANLI DAM LAKE (M.ScThesis) Nihal BORA GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JUNE 1998 ABSTRACT In this study, stomach contents and feeding features of Silurus glanis living in Hirfanh Dam Lake on Kızılırmak River, were investigated. Recognizable organisms were found in the stomach of 91 Silurus glanis out of 162 cought between September 1996 and August 1997. The ages of samples were ranged between I and V.In the population forked length and the weight values were ranged from 18.3 - 46.05 cm and 33 - 840 grams respectively. The avarage condition factor was calculated to be 0.647. The stomach contents of Silurus glanis and their rates observed to be as follows: Gammarus (%21.87), Odanata (%19.79), Stizostedion lucioperca (%19.79), Tinca tinca (%18.76), Silurus glanis (%1.04) and Gastropoda (%1.04). Besides, it was noticed that 1.04 percent of the organisms found in the stomach of Silurus glanis contains Homoptera and 2.08 percent parasite Platyhelminthes. Science Code : 40 1. 05. 02 Key Words : Silurus glanis, Cat fish, Feeding, Stomach contents, Hirfanlı Dam Lake. Page Number :77 Adviser : Assist.Prof.Dr. Ali GÜL