Buğday ve arpa üreticilerinin iklim değişikliğine uyum davranışları - Yalvaç ilçesi örneği
Adaptation behaviors of wheat and barley producers to climate change - with Yalvaç district as an example
  1. Tez No: 849366
  2. Yazar: KOFFI ROMARIC GASSI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACER ÇELİK ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarım Politikası ve Yayım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmanın amacı, iklim değişikliğinden oldukça fazla etkilendiği bilinen Isparta'da (özellikle Yalvaç ilçesinde) Buğday ve Arpa üreticilerinin nasıl etkilendiklerini ortaya koymak ve iklim değişimine yönelik davranışlarını belirlemektir. Yüz yüze anket yönteminin kullanıldığı çalışmada, tabakalı örnekleme yoluyla rastgele seçilen 116 katılımcıdan veriler toplanmıştır. Örneklem büyüklüğünü her bir tabakaya dağıtmak için Neyman yöntemi kullanılmıştır. Ankete katılan üreticilerin iklim parametreleri hakkındaki bilgi düzeylerini değerlendirmek için Likert ölçeği kullanılmıştır. Verileri analiz etmek için tanımlayıcı istatistikler, ki-kare, çoklu uyum analizi, kısıtlama endeksi ve ikili lojistik regresyon kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS paket programı kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre üreticilerin yaş ortalaması 46, %96.6'sı erkek, lise mezunu ve tarımsal üretimde ortalama 22 yıllık deneyime sahiptir. Yalvaç ilçesinde buğday ve arpa verimindeki düşüş kuraklık, yağış azlığı, don ve artan sıcaklıklardan kaynaklanmaktadır. Bu iklim faktörlerinin tehditlerine karşı, üreticiler buğday/arpa türünde değişiklik, ekim ve hasat tarihlerinde değişiklik, meteorolojik bilgileri takip etme kararı gibi birçok uyum önlemi uygulamıştır. İkili lojistik regresyonun sonuçları, üreticilerin iklim değişikliği uyum önlemlerine yönelik algılarını etkileyen değişkenlerin deneyim yılı, tarım kredisi kullanımı, yaş, gelir gibi faktörler olduğunu ortaya koymuştur. Kısıtlar endeksi, iklim değişikliğine uyum önlemleri hakkında bilgi eksikliğinin ankete katılan üreticilerin çoğunluğu tarafından en çok ifade edilen kısıt olduğu ortaya çıkmıştır. Beklentiler açısından, üreticiler devletin iklim bilgisine erişim olanaklarını artırmasını ve ardından iklim değişikliklerinin yönetimi konusunda düzenli eğitim kursları düzenlemesini istemektedir. Bu araştırmanın sonuçları, Yalvaç ilçesindeki tarımsal politika yapıcılara, üreticilerin iklim değişikliğinin etkilerine karşı dayanıklılığını artırmada yol gösterecek bir araç olarak hizmet edecektir.
Özet (Çeviri)
This study aims to uncover the impact on wheat and barley producers and assess their responses to climate change in the Yalvaç district. Conducted through face-to-face surveys, primary data from 116 participants were randomly selected using stratified sampling and distributed across strata using the Neyman method. Employing a Likert scale, the study assessed producers' knowledge of climate parameters. Analysis via SPSS, including descriptive statistics, chi-square, multiple correspondence analysis, constraint index, and binary logistic regression, was performed. Results showed producers, with an average age of 46, predominantly male, high school graduates, and possessing an average of 22 years of agricultural experience. They attributed decreased wheat and barley yields to climate factors such as drought, insufficient rainfall, frost, and temperature increase. Faced with these threats, producers implemented adaptations, including changing crop types, adjusting planting and harvesting dates, and deciding to actively follow meteorological information. Binary logistic regression revealed that variables like experience, agricultural credit usage, age, and income influenced farmers' choices in climate adaptation. The constraints index highlighted“lack of knowledge about climate change adaptation measures”as a major concern. Producers expressed a desire for increased government support, including enhanced access to climate information and regular training on managing climate impacts. These findings will guide Yalvaç district agricultural policymakers in enhancing producers' resilience against climate change.