Birinci basamakta sık görülen dermatolojik hastalıklar ve etkileyen faktörler
Common dermatological diseases in primary care and affecting factors
  1. Tez No: 849375
  2. Yazar: ELİF GÜLSÜM PARLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
AMAÇ: Birinci basamakta en sık karşılaşılan dermatolojik hastalıklarının araştırılması, deri lezyonu ve şikayeti olan hastalardaki sosyodemografik özelliklerin ve başvuru sebeplerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmamız, kesitsel tanımlayıcı anket çalışması olup 05.09.2023-05.11.2023 tarihleri arasında Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi Gaziosmanpaşa Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'ne başvuran hastalardan dahil edilme kriterlerine uyan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 237 katılımcıdan oluşmaktadır. Katılımcılara sosyodemografik özelliklerini, alışkanlıklarını, hastalıklarını ve dermatolojik şikayetiyle ilgili primer başvuru sebebini, şikayetlerinin süresini, mevcut şikayeti için ilk başvuru yerini içeren konularda bilgi almak üzere düzenlenmiş 18 soruluk anket uygulandı. Araştırmacı tarafından uygulanan tedavi ve muayene sonunda dermatolojiye yönlendirilme durumu kaydedildi.
Özet (Çeviri)
AİM: It was aimed to investigate the most common dermatological diseases in primary care and to determine the sociodemographic characteristics and reasons for admission in patients with skin lesions and complaints. MATERIALS and METHODS: Our study is a cross-sectional descriptive survey study and was conducted to between the dates 05.09.2023 - 05.11.2023 who applied to Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu City Hospital Gaziosmanpaşa Education Family Health Center. It consists of 237 participants who met the inclusion criteria and agreed to participate in the study, among patients An 18-question survey was applied to the participants to obtain information about their sociodemographic characteristics, habits, diseases, primary reason for their application regarding their dermatological complaint, duration of their complaints, and the first application place for their current complaint. At the end of the treatment and examination administered by the researcher, referral to dermatology was recorded.