Ticari uçakların (airbus 310 tipi yolcu uçaklarının) klima sisteminin incelenmesi
Aircrafts (A310) airconditioning systems
- Tez No: 84938
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OLCAY KINCAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET: Bütün taşıtlar gibi hava taşıtları için de öncelikli iki amaç : Seyahatin emniyetli ve verimli bir şekilde olması ve konfor şartlarının oluşturulmasıdır. Günümüz yolcu uçakları emniyet ve verimin sağlanması için ; hava olaylarının etkin olmadığı yüksek irtifalan tercih ederken, konfor şartlarının oluşturulması birinci derecede uçak klima sistemine düşmekte ve yalnız konfor değil daha önemlisi yaşanabilir ortam şartlan sağlanmaktadır. Büyük kapasiteli yolcu uçaklarının ve bu çalışmada klima sisteminin incelendiği AIRBUS 310 tipi yolcu uçağının yaklaşık uçuş yüksekliği olan 12192 metre (40000 Feet), doğal ortam olarak zor bir ortamdır. Burada havanın yoğunluğu deniz seviyesindeki yoğunluğunun lA inden az, sıcaklığı -60 °C, ve bağıl nem seviyesi yeryüzünün en kuru parçasındaki neme eşit olur ki bu ortamda hiçbir hayat var olamaz. Bu açıdan, atmosferin üst seviyesinde seyahat edebilmek için gerekli şartların sağlanması amacı ile harcanan büyük çaba şaşırtıcı değildir. Uçak içinde, gerek atmosferin üst seviyelerinde, gerekse deniz seviyesinde konfor şartlarının sağlanması bütünüyle Klima Sisteminin görevidir. Klima Sistemi bir çok alt sistemden oluşur : Kabin Basınçlandırma ve Kontrol Sistemi, Hava Şartlandırma, Dağıtım ve Toplama Sistemleri, Sıcaklık Kontrol Sistemi... Kabin basınçlandırma sistemi ; yükseklere çıkıldıkça hava basıncının düşmesinden ve buna bağlı olarak havadaki oksijen miktarı azalmasından doğacak problemlerin önlenmesi amacıyla geliştirilmiştir. Paket klima sistemleri ; uçağın hava kaynağı olan motorlarından çekilen sıcak havanın kullanıma hazır hale gelmesini sağlarken, sıcaklık kontrol sistemi ile ; havalandırma yapılacak bölgelerde, olması istenilen sıcaklık değerleri içinde kalınması sağlanmaktadır. Çalışmada ; yüksek irtifaların oluşturduğu fiziksel koşullar ve bunun insanlar üzerindeki etkisi incelenmiş olup ; A3 10 tipi yolcu uçaklarının Klima Sistemi; bu sistemin her bir alt sisteminin çalışma yöntemi ve sistemi oluşturan elemanlar incelenmiştir. BELGİN BAĞDAŞ xi
Özet (Çeviri)
ABSTRUCT Like all the other transport techniques, air transport technique has two main purpose : safety and fertlie flight ; pasenger well-being and comfort. In order to prevent the destructive effects of weather, aircrafts have high cruising altitudes. To sustain life at high altitudes is the first function of the aircraft air conditioning system and the second one is to ensure the passenger comfort. The natural environment at 40000 ft is very harsh. Air less than one quarter of its density at sea level, temperatures down to minus 60 degrees Celsius, and levels of relative humudity that are equal to the driest parts of the earth's surface. No life forms inhabit this environment. Air conditioning system not only at high level of atmosphere but also at sea level should make the cabin environment habitable. Air conditioning system is made up of several subsystems that control cabin pressurization, airflow and distirbution, air extraction and temperature. Cabin pressurization is necessary to sustain life, air conditioning packs accomplish the air cooling and the temperature control limits the temperature. This article discusses, the parameters considered during the design of the air conditioning systems and their physiological effects and also gives information about air conditioning system and system equipment of AIRBUS 310 aircraft. BELGİN BA?DAŞ xii