Geriatrik yaş grubu kronik böbrek hastalarında anemi ve demir parametrelerinin değerlendirilmesi
Assessment of anemia and iron parameters in the geriatric population with chronic kidney disease
- Tez No: 849385
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN AYBAL KUTLUGÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Atatürk Sanatoryum Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Giriş: Kronik böbrek hastalığının (KBH) en önemli komplikasyonlarından biri anemi olup, bu hasta grubunda aneminin rölatif eritropoetin eksikliğinden sonraki ikinci önemli sebebi demir eksikliğidir. Demir eksikliğinin kronik böbrek hastalarında aynı zamanda kardiyovasküler morbidite ve mortalite riskini arttırdığı bilinmektedir. Çalışmamızın amacı, kronik böbrek hastalarında özellikle yaş ve kronik böbrek hastalığı evresiyle ilişkili olarak anemi ve demir eksikliğinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya evre 3-5 diyalize girmeyen 294'ü kadın 501 kronik böbrek hastası dahil edildi. Hastaların tahmini glomerüler filtrasyon hızı(eGFH), serum kreatinin, hemoglobin (Hb), ortalama eritrosit hacmi (MCV), hematokrit (Hct), serum demir, demir bağlama, transferrin satürasyonu (TS) ve ferritin değerlerine poliklinik kayıtlarından ulaşıldı. Grupların demografik, klinik, laboratuvar özellikleri, anemi ve demir parametreleri istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan hastaların %44.7'sinde anemi saptandı. Anemisi olan hastaların %40.6'sında mutlak, %10.7'sinde fonksiyonel demir eksikliği olduğu bulundu. Kadın hastalarda demir eksikliği oranının erkek hastalara göre anlamlı derecede yüksek olduğu saptandı (%46.6 vs %27.5, p0.005).
Özet (Çeviri)
Aim: Anemia is one of the most important complications of chronic kidney disease (CKD), and iron deficiency is the second most important cause of anemia after relative erythropoietin deficiency in this patient group. It is known that iron deficiency also increases the risk of cardiovascular morbidity and mortality in patients with chronic kidney disease. The aim of our study is to evaluate anemia and iron deficiency in patients with chronic kidney disease, especially in relation to age and stage of chronic kidney disease. Materials and Methods: The study included stage 3-5 non-dialysis dependent 501 chronic kidney disease patients, 294 of whom were women. The patients' estimated glomerular filtration rate (eGFR), serum creatinine, hemoglobin (Hb), MCV, hematocrit (Hct), serum iron, iron binding, transferrin saturation (TS) and ferritin values were obtained from the outpatient clinic records. Demographic, clinical, laboratory characteristics, anemia and iron parameters of the groups were compared statistically. Results: Anemia was detected in 44.7% of the patients included in the study. Absolute iron deficiency was found in 40.6% and functional iron deficiency in 10.7% of patients with anemia. The rate of iron deficiency was found to be significantly higher in female patients than in male patients (46.6% vs 27.5%, p0.005).