Sağlık hizmetleri meslek yüksekokulu son sınıf öğrencilerinin girişimcilik niyeti, işsizlik kaygısı ve umutsuzluk ilişkisi
The relationship between entrepreneurial intention, unemployment anxiety and hopelessness in health services vocational school senior students
  1. Tez No: 849438
  2. Yazar: MUHAMMET ALİ ÖMÜR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILMAZ SEÇGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı öğrencilerinin girişimcilik niyetleri, işsizlik kaygıları ve umutsuzluk düzeyleri ile demografik özellikleri arasındaki ilişkinin düzeyini belirlemektir. Veriler, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu son sınıf öğrencilerinden (n=241) anket uygulamasıyla elde edilmiştir. Anket formunun ilk bölümünü girişimcilik niyeti, işsizlik kaygısı ve umutsuzluk ölçekleri oluştururken, ikinci bölümde ise öğrencilerin demografik özellikleri yer almaktadır. Veriler, SPSS programı kullanılarak betimsel istatistik, fark analizleri ve korelasyon analizleri ile değerlendirilmiştir. Yapılan korelasyon analizi sonuçlarına göre; girişimcilik niyeti ile işsizlik kaygısı arasında negatif yönde, girişimcilik niyeti ile umutsuzluk arasında negatif yönde, işsizlik kaygısı ile umutsuzluk arasında ise pozitif yönde anlamlı sonuçlar elde edilmiştir. Araştırmada öğrencilerin yaş, cinsiyet, ailede ticaretle uğraşan birinin varlığı, anne ve baba eğitim durumu, girişimcilik kursu eğitimi almış olma ve iş deneyimi gibi demografik özelliklerin girişimcilik niyeti, iş kaygısı ve umutsuzluk ölçeği puan ortalamaları üzerinde etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to establish the correlation between entrepreneurial intentions, unemployment concerns, and hopelessness levels of students and their demographic characteristics. Data were collected from 241 final-year students at Manisa Celal Bayar University Vocational School of Health Services through a questionnaire. The questionnaire comprises two parts. The first part includes scales for measuring entrepreneurial intention, unemployment anxiety, and hopelessness. The second part contains demographic characteristics of the students. The data were analysed using descriptive statistics, difference analyses, and correlation analyses with SPSS software. The correlation analyses revealed significant negative relationships between entrepreneurship intention and both unemployment anxiety and hopelessness. Additionally, a positive relationship was found between unemployment anxiety and hopelessness. The study found that demographic characteristics of students, including age, gender, presence of a family member engaged in trade, mother's and father's education status, completion of entrepreneurship course training, and work experience, had an impact on the mean scores of entrepreneurship intention, job anxiety, and hopelessness scale.