Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğrencilerinde sosyal medya uygulamalarının sağlık okuryazarlığı üzerine etkisi – müdahale araştırması
The effect of social media applications on health literacy in Başkent University Vocational School of Health Services students - an intervention study
- Tez No: 960346
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SARE MIHÇIOKUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Sağlık okuryazarlığı, bireylerin sağlıkla ilgili bilgiye erişme, anlama, değerlendirme ve uygulama yetilerini kapsayan önemli bir halk sağlığı göstergesidir. Günümüzde sosyal medya, genç bireylerin sağlık bilgisine ulaşımında etkin bir araç haline gelmiştir. Bu bağlamda, araştırmanın amacı, sosyal medya temelli bir müdahalenin Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin sağlık okuryazarlığı düzeyine etkisini değerlendirmek ve sosyal medyanın sağlık okuryazarlığını artırmada etkili bir araç olup olmadığını belirlemektir. Araştırma, tek grup ön test-son test desenine sahip bir eğitim müdahalesi çalışmasıdır. Başkent Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu'nda öğrenim gören 293 birinci sınıf öğrencisi çalışmaya davet edilmiş, 248 öğrenci çalışmayı tamamlamıştır. Müdahale, Instagram platformu üzerinden üç ay boyunca günlük olarak sağlıkla ilgili içeriklerin paylaşımını kapsamaktadır. Veri toplama araçları olarak Sosyal Medya Tutum Ölçeği, Adolesanlarda E-Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği ve Türkiye Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği (TSOY-32) kullanılmıştır. Veriler SPSS 25.0 programı ile analiz edilmiş; bağımlı örneklem t-testi ve Cohen's d etki büyüklüğü hesaplamaları gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Health literacy is a critical public health indicator that encompasses individuals' ability to access, understand, evaluate, and apply health-related information effectively. In today's digital age, social media has become a powerful tool for young individuals to obtain health information. In this context, the aim of this study is to evaluate the impact of a social media-based intervention on the health literacy levels of students enrolled in a Vocational School of Health Services and to determine whether social media can serve as an effective tool for improving health literacy. This research was designed as a single-group pre-test/post-test educational intervention study. A total of 293 first-year students from Başkent University Vocational School of Health Services were invited to participate, and 248 students completed the study. The intervention consisted of daily health-related content shared via the Instagram platform over a three-month period. Data were collected using the Social Media Attitude Scale, the E-Health Literacy Scale for Adolescents, and the Turkey Health Literacy Scale (TSOY-32). Data were analyzed using SPSS 25.0, with dependent samples t-tests and Cohen's d effect size calculations.