Örgüt kültürü ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişkide karar verme stillerinin aracı rolü: Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü çalışanları üzerine bir araştırma
The mediating role of decision-making styles in the relationship between organizational culture and organizational commitment: a research on employees of provincal directorate of youth and sports
  1. Tez No: 849447
  2. Yazar: MEHMET ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇAĞRI ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Mevcut tez çalışmasının amacı, Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerinde çalışanların örgüt kültürü ve örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkide karar verme stillerinin aracı rolünü tespit etmektir. Bu kapsamda araştırma örneklemini oluşturmak için Türkiye'de Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerinde çalışan personeller arasında yüz yüze anket (540) ve Google Forms (393) aracılığıyla online anket uygulanarak toplam 933 veri elde edilmiştir. Araştırmaya kendi rızasıyla katılmayan ve eksik veri içeren 31 katılımcıya ait veri analizlerde kullanılmamıştır. Araştırmada normallik, çoklu bağlantı, uç değer, güvenilirlik, korelasyon, keşfedici ve doğrulayıcı faktör analizlerini gerçekleştirmek ve araştırma problemlerini test etmek için istatistiksel paket programlarından yararlanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, örgüt kültürü, örgütsel bağlılığı pozitif yönde direkt (doğrudan) etkilemektir. Öte yandan örgüt kültürü, karar verme stillerini ise negatif yönde etkilemektedir. Ayrıca karar verme stilleri örgütsel bağlılığı negatif yönde etkilemektedir. Son olarak, örgüt kültürü ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişkide karar verme stillerinin kısmi aracı rolü olduğu tespit edilmiştir. Buna göre örgüt kültürünün karar verme stillerinin aracılığıyla örgütsel bağlılık üzerinde dolaylı pozitif etkisinin anlamlı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Tez çalışmasında ortaya çıkan sonuçlar, literatürde yapılan bazı çalışmalarla uyumlu sonuçlar ve bazı çalışmalardan ise farklı sonuçlar göstermektedir. Tez sonuçları kapsamında politika yapıcılara ve yöneticilere örgütsel bağlılığın arttırılması için benimsenmesi ve dikkate alınması gereken hususlar belirtilerek öneriler verilmiştir. Ayrıca araştırmacılara örgüt kültürü ve örgütsel bağlılıkla ilgili odaklanılması gereken bazı değişkenler ve noktalar hakkında tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the current thesis is to determine the mediating role of decision-making styles in the relationship between organizational culture and the organizational commitment of employees in Provincial Directorates of Youth and Sports. In this context, a total of 933 data were obtained via face-to-face (540) and online surveys through Google Forms (393) among employees working in the Provincial Directorates of Youth and Sports in Turkey to create the research sample. Data from 31 participants who did not participate in the study voluntarily and had missing data were not used in the analysis. Statistical package programs were used to perform normality, multicollinearity, outlier, reliability, correlation, exploratory and confirmatory factor analyses and to test the research problems. According to the research results, organizational culture directly affects organizational commitment in a positive way. On the other hand, organizational culture negatively affects decision-making styles. Moreover, decision-making styles negatively affect organizational commitment. Finally, it has been determined that decision-making styles have a partial mediator role in the relationship between organizational culture and organizational commitment. Accordingly, it was concluded that organizational culture has an indirect positive effect on organizational commitment through decision-making styles, which is significant. Recommendations were given to policymakers and managers by stating the issues that should be adopted and taken into consideration to increase organizational commitment. Moreover, suggestions were made to researchers about some variables and points that should be focused on regarding organizational culture and organizational commitment.