Pandemi öncesi dönem ve sürecinde Kastamonu şehrinin suç coğrafyası
Crime geography of Kastamonu city during the period and during the pandemic
  1. Tez No: 849451
  2. Yazar: VEYSEL GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURAN AYDINÖZÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Kastamonu şehir merkezinde; Covid-19 (Korona virüs) Pandemi Öncesi Dönem ve Pandemi Süresince Kastamonu Şehrinin Suç Coğrafyası adlı konu özelinde Covid-19 (Korona virüs) Pandemi salgın hastalığının suç türleri üzerinde sayısal açıdan meydana getirdiği değişimi araştırmak amaçlanmıştır. Nitel araştırma yöntemlerinden literatür tarama yöntemi kullanılmış, nicel araştırma yöntemlerinden SPSS yöntemi ile analiz yapılmış, Bağımsız grup T testi ile Anova testinden faydalanılmış olup, tarama yöntemi kullanılmıştır. Bu araştırmada; Asayiş ve Çocuk suçları kapsamındaki suç gruplarının (Topluma Karşı İşlenen, Kişilere Karşı İşlenen, Mal Varlığına Karşı İşlenen, Millete ve Devlete Karşı İşlenen ve Takibi Gereken Suçlar) sayısal verileri Excel programında analiz edilmiş, çizgi grafiğine aktarılan veriler yorumlanmıştır. SPSS yöntemi aracılığıyla Bağımsız grup T testi ile Anova testi kullanılmıştır. Pandemi öncesi dönem ile Pandemi süreci dönem de işlenen suç sayıları Bağımsız grup T testi yöntemiyle kıyaslanmıştır. Kastamonu şehir merkezinde, 2010-2022 yılları arasında işlenen suç sayılarında; mevsimsel, yıllık ve aylık dönemler Anova yöntemiyle değerlendirilmiştir. Kastamonu şehir merkezi bağlamında değerlendirilen araştırma konusunun temelini oluşturan Covid-19 Pandemisinin suç sayılarında meydana getirdiği değişimin Bağımsız grup T testi yöntemiyle yapılan analizin de bazı suç türlerinde anlamlı bir farklılığın olduğu, bazı suç türlerinde ise anlamlı bir farklılık oluşturmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In Kastamonu city center; It is aimed to investigate the numerical change caused by the Covid-19 (Corona virus) Pandemic epidemic on crime types, specifically on the subject titled Crime Geography of Kastamonu City during the Pre-Pandemic Period and During the Pandemic. Literature review method was used among qualitative research methods, analysis was made with SPSS method among quantitative research methods, independent group T test and Anova test were used, and scanning method was used. In this study; Numerical data of crime groups within the scope of Public Order and Juvenile crimes (Crimes Committed Against Society, Crimes Against Persons, Crimes Against Property, Crimes Committed Against Nation and State and Requiring Follow-Up) were analyzed in the Excel program, and the data transferred to the line chart were interpreted. Independent group T test and ANOVA test were used through SPSS method. The number of crimes committed in the pre-pandemic period and the pandemic period were compared with the Independent group T test method. In Kastamonu city center, the number of crimes committed between 2010-2022; Seasonal, annual and monthly periods were evaluated with the ANOVA method. The analysis of the change in the number of crimes caused by the Covid-19 Pandemic, which forms the basis of the research subject evaluated in the context of Kastamonu city center, using the Independent group T test method, concluded that there is a significant difference in some types of crimes and that there is no significant difference in some types of crimes.