Assessment of environmental governance aspects of plastic waste trade in Türkiye and the European Union
Türkiye ve Avrupa Birliği'nde plastik atık ticaretinin çevresel yönetişim bağlamında değerlendirilmesi
- Tez No: 849449
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜLTEKİN AKINOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: 11111, 12345
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yer Sistem Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 264
Özet
Nüfus artışı, ekonomik büyüme ve kentleşme ile birlikte artan kaynak tüketimi plastik atıkların da dahil olduğu önemli miktarda atığın çevreye salınmasına neden olmaktadır. Çevreyi ve insan sağlığını tehdit eden artan miktardaki plastik ile başa çıkma yöntemlerinden biri, plastik ve plastik atıkların uluslararası taşınımıdır. Plastik atık akışını yönetmek için, farklı ülkelerdeki politika yapıcılar tarafından kitlesel düzeyde uygulanabilecek yeni politikalar, düzenlemeler ve stratejiler üretilmektedir. Son zamanlarda, katı atık ithalatına getirilen yasaklardaki artış, plastik atıkların akışında bir çok ülke için soruna yol açacak önemli değişikliklere yol açmıştır. Böylelikle plastik atıkların yeni rotalarından biri Türkiye olurken, Avrupa Birliği'nde ise plastik atık ihracatı önemli ölçüde azalmıştır. Ortaya çıkan gelişmeler ile karar vericiler, işletmeler ve diğer aktörler tarafından plastikler için uluslararası olarak yasal bağlayıcılığı olan bir anlaşma ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Avrupa Birliği ve Türkiye odaklı bu çalışmanın amacı, plastik atık ticaretinde değişen eğilimin sonuçlarını analiz etmek ve artan plastik atık ticareti ve güncel gelişmelerle birlikte Türkiye'deki atık ticaretine ilişkin politikalar ve yasal mevzuatı değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
Resource consumption has increased with the rise in population, economic growth and urbanization and has led to the release of huge amounts of waste into the environment, including plastic waste. As a means of dealing with the growing amount of plastic threatening the environment and human health, plastic and plastic waste are traded throughout the world. To manage the flow of plastic waste, new policies, regulations and strategies are being produced by policy makers in different countries to be implemented at a mass scale. Recently, the increasing import bans on solid waste imports resulted in a significant change in the pathway of traded plastics, causing troubles for many countries. In this way, Türkiye has been one of the new destinations for plastic waste trade and the plastic exports in the European Union have decreased considerably with a change in their pathway. The emerging developments have revealed the need to forge an international legally binding agreement for plastics by government decision-makers, businesses and other actors. The aim of this study, which is limited to the European Union and Türkiye, is to analyze the outcomes of changing trends in plastic waste trade and assess the current situation of waste management policies and legislation in Türkiye in line with the recent developments and increasing waste trade.