Understanding vernacular architecture wisdom in Türkiye through the aga khan award for architecture
Türkiye'de yerel mimarlık bilgisini ağa han mimarlık ödülleri üzerinden anlamak
- Tez No: 849476
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Türkiye'nin bölgelerinin farklı bağlamları, yerel mimarinin ülkenin mimari mirasının zengin dokusuna hassas bir şekilde dokunmasında yansıtılmaktadır. Ağa Han Mimarlık Ödülü, bu mimari bilgeliğin korunmasında ve anlaşılmasında çok önemli bir rol oynuyor. Bu nedenle bu tez, Ağa Han Mimarlık Ödülü'nün Türk yerel mimarisinin anlaşılmasına ve yeniden canlandırılmasına nasıl katkıda bulunduğunu araştırıyor. Akdeniz, İç Anadolu, Ege ve Marmara bölgelerine özel vurgu yapan çalışma, teoriyi, literatürü ve AKAA projelerinin karşılaştırmalı analizini birleştiriyor. Yerel mimarlık ve onun çeşitli bağlamlarıyla uyum sağlama yeteneklerini analiz ederek, bu girişimlerin bölgesel mimarlık uygulamalarını nasıl desteklediğine veya bunlardan nasıl saptığına ilişkin kalıpları ortaya koyuyor. Bu çalışmanın sonuçları, mimari uygulamalar için bölgesel bağlamları dikkate almanın, yerel mimarlık hakkında kapsamlı bilgi edinmeyi ve bunun çağdaş Türk mimarlık uygulamalarındaki önemini sürdürmenin ne kadar önemli olduğunu vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The different contexts of Turkey's regions are reflected in the delicate weaving of vernacular architecture into the rich fabric of the country's architectural legacy. The Aga Khan Award for Architecture (AKAA) plays a crucial role in maintaining and understanding this architectural wisdom. This thesis, therefore, investigates how the Aga Khan Award for Architecture contributes to the understanding and revitalization of Turkish vernacular architecture. With a particular emphasis on the Mediterranean, Central Anatolia, Aegean, and Marmara regions, the study integrates theory, literature, and a comparative analysis of AKAA projects. It reveals patterns regarding the way these initiatives support or stray from regional architecture practices by analysing their ability to correspond with vernacular architecture and its various contexts. The results of this study highlight how essential it is for architectural practices to take regional contexts into account, promoting a comprehensive knowledge of vernacular architecture and its continued significance in contemporary Turkish architectural practices.