Yapı malzemelerinde buhar difüzyonu prosesinin incelenmesi ve yoğuşma hesabı için bilgisayar programı
Observation of the condensation caused by water vapor migration in the building materials and the computer software for the calculation of the condensation
  1. Tez No: 84952
  2. Yazar: MEHMET MURAT BİRCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HEPERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Su buharı difüzyonu ile meydana gelen yoğuşma yapı malzemelerine ve yapı malzemelerinde meydana gelen ısı transferlerine olumsuz yönde etki etmektedir. Bu durum yapıların iç konfor şartlarım bozmak ile birlikte ısıtma ve soğutma için kullanılan enerjinin artmasına sebebiyet vermektedir. Yoğuşma kontrolü duvar ve yapı sistemlerinde mutlaka göz önüne alınmalıdır. Yoğuşma hesaplan uzun ve teorik bir çok kabulü beraberinde getirmektedir. Hesaplarda oluşacak zaman kaybını önlemek için bilgisayar yazılımları hayati önem taşımaktadır.Bilgisayar yazılımında yapı elemanlarında buhar difüzyonu ve yoğuşma kontrolünün yapıldığı analitik metodlar arasında en çok kullanılan“genel formül metodu”esas alınmıştır. Bu metodu ; Pi-Pd g = ana formülü teşkil etmektedir. E(1/Aö) Bu formül, yaklaşık neticeler vermesi sebebi ile daha çok problemlerin basit halleri için kullanılmaktadır. Genel formül metodunda ;. Yapı elemanı içindeki sıcaklık değişimi her tabakadaki sıcaklık farkım veren“ Atn = tn - tn+ı = ( ti - td ) = Q / ( 7^ I dn ) ”formülü ile hesaplanmaktadır.. Bulunan sıcaklık değişimine göre ASHRAE Fundamentals kaynaklı ampirik formüller vasıtası ile eleman içerisindeki doymuş buhar basıncı değerleri tespit edilir.. Eleman içindeki buhar basıncı değişimi, her tabakadaki buhar basıncını veren“ Ap”= pn - pn+ı =(Pi-pd) = g/(5n/dn)" denklemi ile belirlenmektedir.. Her tabakadaki buhar basıncı değerlerinin, aynı tabakalara ait doymuş buhar basıncı değerlerinin üzerinde olup olmadığı araştırılır. Bunun için;. Apsiste malzeme kalınlıkları, ordinatta da sıcaklık ve basınç değerlerim gösteren bir grafik çizilir.. Grafik üzerinde sıcaklık, doymuş buhar basmcı ve malzeme içindeki buhar basıncı değerleri işlenerek basınç eğrilerinin birbirleri ile kesişip kesişmediği kontrol edilir.. Kontrolda kısmi buhar basınçlarının, doymuş buhar basınçları altında kalması halinde yapı malzemesinin buhar difüzyonuna karşı uygun olduğu, malzeme içinde yoğuşma olmadığı anlaşılır.. Buhar basınç çizgilerinin birbirleri ile kesişmesi halinde yoğuşma olacağı ve yoğuşmanın çizgilerin kesiştiği noktada başlayacağı anlaşılacaktır. IX
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Condensation caused by water vapor migration has a negative effect on the building materials and the heat transfer through these materials. This situation, besides directly spoiling the in door comfort also increases both the heating and the cooling energy. Condensation must be seriously observed for the walls and the building envelopes. For the long, emprical and time consuming concept of the calculations of condensation caused by water migration; softwares have great importance. This software is based on the most commonly used analysis named“ General Formula Method ”for the calculation of condensation caused by water vapour migration. The main relation of the method is; Pi-Pa g = I(1/Aö). The temperature change in the building material is calculated by the temperature difference formula“ Atn = to - Vi = ( ti - U ) = Q / ( X”/ d“ ) ”for each layer.. Using the amphiric formulas mentioned in ASHRAE Fundamentals booklet, the saturation vapor pressures are calculated using the results of the temperature differences.. The vapor pressure values are calculated by the following formula which gives the vapor pressures for each building material layer.“Apn = pn-Pn+l=(Pi-pd) = g / ( 5n / dn ) ”. To figure out, if the vapor pressures calculated for the layers of the building materials are higher than the values of the saturation vapor pressures ;. A diagram can be drawn with the thickness of the building material on the x-axis and temperatures with pressure values on the y-axis.. Each saturation vapor pressure and vapor pressure value must be placed on the diagram. The control is checking the intersection of the lines passing through the pressure values.. If the schematic solution of the vapor pressure is below the schematic solution of the saturation vapor pressure values, the building material system can be considered as having“ no condensation ”.If the schematic solution of the vapor pressure is above the schematic solution of the saturation vapor pressure values, the building material system can be considered as having“ condensation ”. XI