T-model araçlardaki beş ileri bir geri şanzumanın ve transferin dişli ve millerinin kümülatif hasar durumuna göre ömür değerlendirmeleri
Life prediction of cogwheel and axles of five speed gear and transfer due to cumulative damage conditions in T-model vehicles
  1. Tez No: 84951
  2. Yazar: OSMAN ERHAN BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ TAHRALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET İşletme durmundaki makina parçaları değişik zorlanmalara maruz kalırlar. Bu durumdaki makina parçaları için ömür ve güvenirlik büyük önem taşımaktadır. Ömrü belirleyen en önemli faktör işletme şartlandır. İşletme şartlarından kastedilen makina parçasının ne tür gerilme ile hangi zaman aralığında zorlandığıdır. Eğer işletme şartları belli ise makina parçasının ömür hesaplarından kolayca sonuca varılabilir. Bu tezde bir şanzumanm, eğilme ve burulma zorlanmaları altında çalışan dişli ve millerinin ömür hesapları Birikimli (Kümülatif) ve Birikimsiz Hasar durumları göz önüne alınarak, Palmgren-Miner denklemlerinden yararlanılarak yapıldı. Kilometre cinsinden hesaplanan ömür değerleri ile şanzumanm dişli ve millerinin stok belirlenmesinde önemli sonuçlar elde edilmiş bulunmaktadır. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT While operating machine parts are under influence of different stresses. The lifetime reliability calculations of the machine parts are very important. The lifetime of machine parts depends on several factors. One of the most important factors is the working condition. It means to identify under what kind of stress and during which time a machine part is operated. If the working conditions are clear, it is easy calculate the machine parts lifetime. In this thesis, the lifetime analysis of a gears cogwheels and axle, working under heeding and twisting stresses, are done cosidering the cumulative and none cumulative damage and using Palmgren-Miner formulas. Apart of the lifetime meanings calculated in kilometers, important results were obtained in stocking of a gears cogwheels and axles. Vll