Puslu Kıtalar Atlası ve Suskunlar romanlarında kaos ve kozmos üzerine bir inceleme
A study on chaos and cosmos in the Puslu Kıtalar Atlası and The Suskunlar novels
- Tez No: 849527
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
İhsan Oktay Anar'ın Puslu Kıtalar Atlası ve Suskunlar adlı eserlerinde kullandığı semboller ve metinlerarası benzerlikler çalışmamızın başlangıcını oluşturmuştur. Çalışmamızda kaos ve kozmos kavramlarının geçmişi, bunların eserdeki yansımaları incelenmiştir. Bu incelemelerin oluşmasında İslamiyet, Hristiyanlık, Musevilik, Maniheizm ve Zerdüştlük gibi inançların anlatıları dikkate alınmıştır. Eserlerin olay zincirinden bağımsız olarak incelendiği çalışmamızda birbirinden farklı detaylara felsefe, dinler tarihi ve semboller üzerinden değinilmiştir. Çalışmamız Türk Halk Edebiyatı alanında olması sebebiyle mit ve destanlarla da bağlantılı bir şekilde oluşturulmuştur. Yaratılış Mitleri ve Oğuz Kağan Destanı çalışmamızda değinilen önemli edebi eserlerdir. Romanlara yansıyan inançlar ve metinler dışında bireyin hayatı boyunca yaşadığı bilgisel ve kültürel değişim de çalışmamızda yer edinmiştir. Yazarın doğup büyüdüğü Anadolu coğrafyasının kültürel çeşitliliğinin eserlerdeki kurguda nasıl farklı motifleri taşıdığı da çalışmamızda örneklendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The symbols and intertextual similarities used by İhsan Oktay Anar in his works titled Misty Continents Atlas and Suskunlar constituted the beginning of our study. In our study, the history of the concepts of chaos and cosmos and their reflections in the work were examined. In the creation of these studies, narratives of beliefs such as Islam, Christianity, Judaism, Manichaeism and Zoroastrianism were taken into consideration. In our study, where the works are examined independently of the chain of events, different details are mentioned through philosophy, history of religions and symbols. Since our study is in the field of Turkish Folk Literature, it was created in connection with myths and epics. Creation Myths and Oghuz Khagan Epic are the important literary works mentioned in our study. Apart from the beliefs and texts reflected in the novels, the informational and cultural changes that the individual experiences throughout his life are also included in our study. Our study also exemplifies how the cultural diversity of the Anatolian geography, where the author was born and raised, carries different motifs in the fiction of his works.