İstabul'dan temin edilen tavuk etlerinde Salmonella spp.suşlarında prevaşlans , serotiplendirme ve antibiyotik duyarlılığının araştırılması
Salmonella spp in chicken meat provided from İstanbul investigation of prevalence, serotyping and antibiotic sensitivity in strains
  1. Tez No: 849546
  2. Yazar: SELMAN BAHADIR ORHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Veteriner Hekimliği, Food Hygiene and Technology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veteriner Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim dalı
  12. Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Salmonella, dünyanın birçok bölgesinde gıda kaynaklı hastalıklara ve salgınlara neden olan en önemli patojen mikroorganizmaların başında gelmektedir. Salmonella serotiplerinin mevcudiyeti ve bu serotiplerin çeşitli antibiyotiklere karşı direnç geliştirmiş olması, insan ve hayvan hastalıklarının tedavisinde önemli riskler meydana getirmektedir. Bu çalışma, İstanbul'un Avrupa ve Asya yakalarında faaliyet gösteren çeşitli market ve kasaplardan temin edilen tavuk etlerinde Salmonella spp.'nin varlığı ile serotiplendirilme ve antibiyotik duyarlılıklarını ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Bu kapsamda toplam 210 adet çiğ tavuk eti numunesi ISO 6579-1 klasik kültür yöntemi ile analiz edilmiştir. Toplamda 12 (%5,7) adet tavuk eti numunesinden toplam 13 adet Salmonella suşu izole edilmiştir. İlave olarak, klasik yöntemle izole edilen suşlar moleküler yöntemle doğrulanarak serotiplendirilmiştir. Bu bağlamda, Avrupa yakasından izole edilen toplam 6 adet S. Infantis suşunın 1 adedi baget ve 5 adedi kanat orijinli iken 1 adet S. Virshow suşu ise kanat orijinli olup; Asya yakasından izole edilen toplam 5 adet S. Infantis suşunun 4 adedi kanat ile 1 adedi pirzola kökenli ve 1 adet S. Enteritidis suşu ise bonfile kaynaklıdır. Çalışma kapsamında antibiyotik duyarlılığı, disk-difüzyon yöntemiyle test edilerek 13 adet Salmonella serotipinin [Infantis (11 adet) ve Enteritidis ve Virshow ] cefazolin, pefloxacin, azithromycin, trimetoprim/sulphamethaxozole, gentamicin, kanamycin, chloramphenicol, tetracycline, ampicillin, cefotaxime, amoksisilin klavulanik asit ve cefazolin antibiyotiklerine karşı duyarlılığı incelenmiştir. İzolatların tümünün sefazoline, pefloksasine, azitrominse, tetrasikline dirençli olduğu; yine tüm izolatların ampisiline ve gentamisine karşı duyarlı olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, günümüzde global ölçekte önem taşıyan antibiyotik direnç sorunun kontrol altına alınmasına yönelik kamuoyunun bilinçlendirilmesinin yanında,“Tek Tıp Tek Sağlık”konsepti doğrultusunda halk sağlığının korunması amacıyla tıp hekimleri, veteriner hekimler ve diğer meslek gruplarının rolü ve kollektif çalışmaları büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Salmonella is one of the most important pathogenic microorganisms causing foodborne diseases and epidemics in many regions of the world. The presence of Salmonella serotypes and the fact that these serotypes have developed resistance to various antibiotics pose significant risks in the treatment of human and animal diseases. The aim of this study was to determine the presence, serotyping and antibiotic susceptibility of Salmonella spp. in chicken meat obtained from different markets and butchers operating in the European and Asian sides of Istanbul. In this context, a total of 210 raw chicken meat samples were analyzed by the classical culture method according to ISO 6579-1. A total of 13 Salmonella strains were isolated from 12 (5.7%) chicken meat samples. In addition, the strains isolated by the classical method were confirmed and serotyped by molecular method. In this context, a total of 6 S. Infantis strains isolated from the European side, 1 from drumstick and 5 from wing origin, 1 S. Virshow strain from wing origin, 4 of 5 S. Infantis strains isolated from the Asian side, 4 from wing and 1 from cutlet origin and 1 S. Enteritidis strain from tenderloin origin. In the study, antibiotic susceptibility was tested by disk diffusion method and 13 Salmonella serotypes [Infantis (11) and Enteritidis and Virshow] were tested for susceptibility to cefazolin, pefloxacin, azithromycin, azithromycin, susceptibility to trimethoprim/sulfamethaxozole, gentamicin, kanamycin, chloramphenicol, tetracycline, ampicillin, cefotaxime, amoxicillin-clavulanic acid and cefazolin antibiotics. All isolates were resistant to cefazolin, pefloxacin, azithromine, tetracycline and all isolates were susceptible to ampicillin and gentamicin. In conclusion, in addition to raising public awareness to control the problem of antimicrobial resistance, which is of global importance today, the role and collective efforts of physicians, veterinarians and other professionals are of great importance to protect public health in line with the concept of“One Medicine One Health”