İstanbul'dan temin edilen sığır etlerinde Salmonella spp. varlığı ve antibiyotik duyarlılığın araştırılması
Investigation of presence and antibiotic susceptibility of Salmonella spp. in beef obtained from Istanbul
- Tez No: 847449
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veteriner Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim dalı
- Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Salmonella, dünyanın birçok bölgesinde gıda kaynaklı hastalık vakalarına ve salgınlara yol açan önemli bir patojendir. Salmonella serotiplerinin günümüzde çeşitli antibiyotiklere karşı direnç geliştirmiş olması, antibiyotik kullanımının gerekli olduğu ciddi hastalık vakalarının tedavisinde sorun oluşturmaktadır. Bu çalışma, İstanbul'un Avrupa ve Asya yakalarında faaliyet gösteren çeşitli kasap ve marketlerden temin edilen sığır etleri ile sığır kıymalarında, Salmonella spp.'nin varlığını ve antibiyotik duyarlılığını saptamak amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini 167 adet çiğ sığır eti numunesi (86'sı kuşbaşı) ile birlikte 36 adet çiğ sığır kıyması numunesi oluşturmuştur. Toplam 203 adet numunenin analizinde ISO 6579-1 klasik kültür yöntemi kullanılmıştır. Sonuç olarak, et numunelerinin 4 adedi (%2,4) ile kıyma numunelerinin 2 adedinde (%5,6) Salmonella spp. belirlenmiş ve toplam 9 adet Salmonella suşu izole edilmiştir. Elde edilen izolatlar moleküler yöntemle doğrulanmış ve serotiplendirilmiştir. Antibiyotik testleri, disk-difüzyon yöntemiyle yapılmış ve 9 adet Salmonella serotipinin [Eko, Enteritidis, Reading, Telaviv, Infantis, Typhimurium (2 adet) ve Anatum (2 adet)] ampisilin, amoksisilin-klavulanik asit, sefotaksim, sefoksitin, imipenem, kloramfenikol, siprofloksasin, gentamisin, streptomisin, tektrasiklin ve trimetoprim-sulfametoksazol antibiyotiklerine karşı duyarlılığı incelenmiştir. İzolatların tümünün streptomisine karşı orta duyarlı olduğu saptanırken, Salmonella Enteritidis'in streptomisinin yanısıra siprofloksasine karşı da orta duyarlı olduğu belirlenmiştir. Ayrıca kuşbaşı et numunelerinin birinden izole edilen iki serotip (Typhimurium ve Anatum) ampisilin ve tetrasikline karşı dirençli bulunmuştur. Son yıllarda antibiyotik dirençli Salmonella suşlarının ortaya çıkması önemli bir halk sağlığı sorununa işaret etmektedir. Hem beşeri tıpta hem de veteriner hekimlikte akılcı ilaç kullanımı konusundaki farkındalığın arttırılmasının önemli olduğu değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Salmonella is an important pathogen causing foodborne illness cases and outbreaks in many regions of the world. The fact that Salmonella serotypes have developed resistance to various antibiotics today poses a concern in the treatment of serious disease cases where the use of antibiotics is necessary. This study was conducted to determine the presence and antibiotic susceptibility of Salmonella spp. in beef and ground beef obtained from various butchers and markets operating in the European and Asian sides of Istanbul. The sample of the study consisted of 167 raw beef samples (86 of which were cut into morsel-sized pieces) and 36 raw ground beef samples. ISO 6579-1 classical culture method was used to analyze a total of 203 samples. As a result, Salmonella spp. was detected in 4 (2.4%) of the beef samples and 2 (5.6%) of the ground beef samples, and a total of 9 Salmonella strains were isolated. The isolates obtained were confirmed by molecular method and serotyped. Antibiotic tests were performed by disk-diffusion method and the sensitivity of 9 Salmonella serotypes [Eko, Enteritidis, Reading, Telaviv, Infantis, Typhimurium (2), and Anatum (2)] to ampicillin, amoxicillin-clavulanic acid, cefotaxime, cefoxitin, imipenem, chloramphenicol, ciprofloxacin, gentamicin, streptomycin, tetracycline and trimethoprim-sulphametoxazole antibiotics were examined. While all isolates were found to be intermediate resistant to streptomycin, Salmonella Enteritidis was determined to be intermediate resistant to ciprofloxacin as well as streptomycin. Additionally, two serotypes (Typhimurium and Anatum) isolated from one of the beef cut into morsel-sized piece samples were found resistant to ampicillin and tetracycline. The emergence of antibiotic-resistant Salmonella strains in recent years indicates an important public health problem. It is considered important to increase awareness of rational drug use in both human medicine and veterinary medicine.