İş güvenliği için EEG analizli ıot tabanlı dikkat izleme sistemi
Iot based attention monitoring system with eeg analysis for occupational safety
  1. Tez No: 849620
  2. Yazar: MEHMET SİNAN FİLİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu yüksek lisans tezi, riskli işlerde çalışanların odaklarını kaybettiklerinde EEG (Elektroensefalografi) sinyalleri ile gerçek zamanlı olarak takibini ve analizini ele almaktadır.Çalışma, bu modülün çalışanların zihinsel durumunu izlemek ve tehlikeli hataları önceden tespit etmek için nasıl kullanılabileceğini araştırmaktadır. Günümüzde iş hayatında çalışanlar gün içinde yorulmakta ve çalışırken odaklarını yitirip her gün sayısız iş kazası meydana gelmektedir. Bu tez çalışmasında amaç EEG sinyalleri kullanarak bu tarz riskli işlerde çalışanların iş kazası geçirmemelerini hedeflemektir. Tgam (ThinkGear ASIC module) EEG modülü elektrotlara bağlanır, elektrot kişinin alın ve kulaklarına takılır, bluetooth (HC-05) aracılığıyla işlemci (ESP-32) modüle kablosuz bağlanır, işlemci veri paketini çıkarır ve analiz eder. Alınan veriler wifi ile bulut ortamına anlık aktarılır. Ardından ilgili yöneticiye mail yoluyla çalışanın odağının düştüğü bildirilir. Çalışanın odak ve meditasyon değerleri bulut ortamından anlık takip ve analiz edilmesi; yorulan çalışanın iş kazası yaşamasının önüne geçmek için bir fırsat sunmaktadır
Özet (Çeviri)
This master's thesis deals with the real-time monitoring and analysis of employees in risky jobs with EEG (Electroencephalography) signals when they lose focus. The study explores how this module can be used to monitor the mental state of employees and detect dangerous errors in advance. Nowadays, employees in business life get tired during the day and lose their focus while working, resulting in countless work accidents every day. The aim of this thesis is to prevent workers in such risky jobs from having work accidents by using EEG signals. Tgam (ThinkGear ASIC module) EEG module is connected to the electrodes, the electrode is attached to the person's forehead and ears, the processor (ESP-32) is connected wirelessly to the module via Bluetooth (HC-05), the processor extracts and analyzes the data packet. The received data is instantly transferred to the cloud environment via wifi. Then, the relevant manager is notified via e-mail that the employee's focus has decreased. Instant monitoring and analysis of the employee's focus and meditation values from the cloud environment; It offers an opportunity to prevent tired employees from experiencing work accidents.