2000 sonrası Türkiye'de sivil toplum çalışanı olmak: İnsani yardım kuruluşları örneği
Being a civil society employee in Turkey after 2000: The case of humanitarian aid organizations
- Tez No: 849621
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSÜM DEPELİ SEVİNÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bu tez, insani yardım alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarında çalışma deneyimine sahip bireylerin kendi anlatıları ve çalışma deneyimleri üzerinden elde edilen veriler doğrultusunda, neoliberal düzenlemelerin sivil toplum çalışmalarına etkisini ve çalışanların emek süreçlerini araştırmaktadır. Bu çerçevede öncelikle sivil toplum kavramının tarihsel süreçte sahip olduğu anlamları ve bu anlamların siyasal düşünce tarihinde nasıl kullandığını tartışmaktadır. Neoliberalizm tartışmalarının kurmuş olduğu teorik çerçevede maddi olmayan emek ve prekaryalaşma tartışmaları eşliğinde STK'laşma kavramı ile güncel sivil toplum tartışmalarına değinilmiş, bu tartışmalar doğrultusunda sivil toplum alanında çalışan bireylerin çalışma deneyimleri analiz edilmiştir. Bu alanda çalışan sivil toplum çalışanlarının fayda vermeyi amaçladığı grup ile kurdukları bağı ve fayda verilmesi beklenen topluluğu“proje”döngüsü içinde nasıl konumlandırdıkları görmek amaçlanmıştır. Öte yandan bu tez Türkiye'deki sivil toplum tartışmaları ve sivil toplum kuruluşlarının geçmişten bugüne olan yolcuğunu inceleyen bir çalışma olmakla birlikte tarihsel bir izlek de takip etmektedir. Süreç içinde dönüşen sivil toplum anlayışının günümüzde yeni bir çalışma alanı olan sivil toplum alanında gerçekleşen donör, proje ve kurum ilişkisini inceleyerek güncel bir tartışmaya da dikkat çekmektedir. Anahtar Sözcükler sivil toplum, sivil toplum kuruluşları, neoliberalizm, maddi olmayan emek, prekarya, STK, STK'laşma
Özet (Çeviri)
This dissertation investigates the impact of neoliberal regulations on civil society studies and the labor processes of employees in line with the data obtained through the narratives and working experiences of individuals who have experience working in non-governmental organizations operating in the field of humanitarian aid. In this framework, it first discusses the meanings of the concept of civil society in the historical process and how these meanings have been used in the history of political thought. In the theoretical framework established by the discussions on neoliberalism, the concept of NGOization and current civil society debates are discussed, accompanied by discussions on immaterial labor and precariatization. In line with these discussions, the working experiences of individuals working in the field of civil society were analyzed. It is aimed to see how civil society workers working in this field position the bond they establish with the group they aim to benefit and how they position the community expected to benefit within the“project”cycle. On the other hand, this thesis is a study that examines the civil society debates in Turkey and a journey of non-governmental organizations from past to present, but it also follows a historical path. It also draws attention to a current debate by examining the relationship between donors, projects, and organizations in the field of civil society, which is a new field of study today. Keywords civil society, non-governmental organizations, neoliberalism, immaterial labor, precariat, NGO, NGOization