Açık alan düzenlemelerinde kullanılan tuğla ürünlerin uygulanmasına yönelik çözüm önerileri
Solution suggestions towaros the applications of brick products used in urban planning
- Tez No: 84963
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN AVLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Günümüzde gelişen teknoloji ve sanayi, yapı ürünlerini ve bunların gelişimini de etkilemektedir. Bu ürünlerin sektör içindeki tüm uygulama alanları gibi, açık alan düzenlemelerinde yer alan uygulamalarda bu gelişimden etkilenmektedir. Yoğun kullanımlarla karşı karşıya kalan bu düzenlemelerde, nitelikleri açısından Klinker tuğla ürünlerin kullanımının sıklaştığı görülmektedir. Açık alan düzenlemelerinde, kullanımın artmasıyla birlikte Klinker tuğla ürünlerin uygulamasında sorunların ortaya çıktığı ve bu sorunların bazen ürünün dayanıklılığını bazen de estetik verilerini olumsuz yönde etkilediği görülmektedir. Klinker tuğla ürünler, yüksek sıcaklıklarda en son teknolojiler kullanılarak üretilen toprak esaslı yapı ürünleridir. Toprak esaslı olmaları nedeniyle doğal olan bu ürünler, açık alan düzenlemeleri için de uygundur. Fakat, Klinker tuğla ürünlerden istenen dayanımın ve estetiğin elde edilebilmesi, ürünlerin uygulama ilkelerinin doğru olmasına bağlıdır. Klinker tuğlaların uygulamasından kaynaklanan bu sorunların engellenmesi için atılacak ilk adım, ürünün uygulanacağı tasarımın ürüne uygun olarak detaylandırılmasının sağlanması ve uygulayıcı kişilerin ürünle ilgili olarak bilgilendirilmesidir. Klinker tuğla ürünlerin, açık alan düzenlemelerinde, yatayda ve düşeyde kullanılan ürünlere göre, uygulama tekniklerine ve özelliklerine uyulması gerekmektedir. Bunun için de uygulamalarda uzman ekiplerin görev almaları sağlanmalıdır. Açık alan düzenlemelerinde, uygulama kadar uygulama koşulları da önem taşımaktadır. Yapılacak uygulamanın şantiye koşulları, uygulamayı olumsuz yönde etkilemeyecek şekilde düzenlenmelidir. Şantiye koşulları, uygulamanın en çabuk, en kolay ve en doğru şekilde yapılabilmesine yönelik hazırlanmış olmalıdır. Bu koşullar uygulama başlamadan önce sağlanmalıdır. Klinker tuğla kullanılan uygulamalarda, karşılaşılan en önemli sorunlardan biri de uygulama aşamasından sonra ortaya çıkan sorunlardır. Bu sorunlar, doğrudan kullanımı etkilemektedir. Uygulama sonrası sorunların minimumda yaşanması için tasarımcı, uygulayıcı ve kullanıcı kişiler bilgilendirilmelidir. Uygulamanın yapıldığı yüzeyler, uygulama esaslarında yer almayan ürünlerle karşı karşıya getirilmemelidir. Uygulamalarda üretici firma tarafından önerilmeyen bitiş ürünleri uygulanmamalıdır. ANAHTAR KELİMELER: Açık alanlar, tuğla, tuğla türleri, açık alanlarda en çok kullanılan ürünler, Klinker tuğla ürünleri, tuğla uygulama özellikleri, tuğla uygulama hataları, tuğla uygulama önerileri.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today, high growing technology and industry are effecting both building products and their development. Like all application fields of these products in the sector, urban planning is effected from these developments, too. It's seen in arrangements that are facing high density, because of its properties, Klinker brick's usage is decreasing. In urban planning with the decrease in usage, some problems started to be seen in Klinker brick's application and they effect product resistance and its esthetical datum negatively. Klinker bricks are soil based products that are produced with high degrees by using the latest technologies. Because of being soil based, they are natural and suitable for urban planning. But, having the required resistance and esthetic from these products is related to the correction of the product application method. The first step to hinder the problems that are caused by Klinker brick application is detailing the design according to the product and inform the applicants about the product. In urban planning, Klinker brick's, that can be used vertically or horizontally, application rules must be obeyed. Because of this reason, in applications expert applicants must take place. In urban planning, application conditions are as important as the applications. The site conditions of the application must be arranged in order not to effect the application negatively. Site conditions must be prepared in order to have the application done in the quickest, the easiest and the proper way. These conditions must be ready before the application. In Klinker brick applications, one of the most important problems comes up after the application. These problems effect the usage directly. To minimize the problems after the application, the designers, the applicants and the users should be informed. The spaces shouldn't face the products that aren't suggested in the application basics. In the application, the finishing product that aren't suggested, must not be applied. KEY WORDS: Urban planning, brick, types of bricks, the most common products that are used in urban planning, Klinker bricks, the specialities of brick application, the errors in brick application, the suggestions for brick application.