İnflamasyon ilişkili kodlama yapmayan uzun rna (lncRNA) ekspresyon profilinin, kronik viral hepatit ve bu zeminde gelişmiş hepatosellüler karsinomlardaki patogenetik ve prognostik önemi
Pathogenetic and prognostic significance of inflammation associated long non-coding rna (lncRNA ) expression profile in chronic viral hepatitis and chronic viral hepatitis associated hepatocellular carcinoma
  1. Tez No: 849645
  2. Yazar: BURÇİN PEHLİVANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜL SAĞOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Moleküler Tıp, Patoloji, Molecular Medicine, Pathology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, kronik viral hepatit (KVH) zemininde gelişmiş siroz ve hepatosellüler karsinomda (KVH-HSK) inflamasyon ilişkili lncRNA ekspresyon profili ve bu profilin klinikopatolojik faktörlerle ve inflamatuar hücrelerin immunohistokimyasal fenotipi ile ilişkisinin aydınlatılması amaçlanmıştır. Analizler için formalinde tespitlenmiş parafine gömülü doku kullanılmıştır. İlk aşamada, sirotik KVH, KVH-HSK, peritümöral parankim ve normal karaciğer doku örneklerinde (n=48) 84 inflamasyon ilişkili lncRNA içeren hazır bir panel kullanılarak gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu (RT-PCR) array çalışması yapılmıştır. Ardından, RT-PCR array testinde ekspresyon düzeyleri en az üç grupta >2 ya da
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to explore the association between inflammation associated lncRNA expression profile, clinicopathological factors and immunohistochemical profile of inflammatory cells in cirrhotic chronic viral hepatitis (CVH) and CVH associated hepatocellular carcinoma (CVH-HCC). The analyses were done using formalin fixed paraffin embedded tissue samples. First, expressions of inflammation associated lncRNAs were measured in CVH, CVH-HCC, peritumoral tissue and normal liver samples (n=48) by real time polymerase chain reaction (RT-PCR) using a commercial array of 84 inflammation-associated lncRNAs. Then, 7 lncRNAs (DLEU2, HOTAIR, LINC00635, LINC00662, RP11-549J18. 1, SNHG16, XIST) showing different expression levels with >2 or