Improving supply chain management using smart contracts
Tedarik zinciri yönetim süreçlerinin akıllı sözleşmeler kullanılarak geliştirilmesi
- Tez No: 849646
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER DAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu tez, Solidity dilini kullanarak Ethereum ağında akıllı sözleşmelerin uygulanması yoluyla, blok zinciri ve akıllı sözleşmeler teknolojilerinin tedarik zinciri yönetimini süreçlerini iyileştirebilme potensiyelini araştırmaktadır. Tez boyunca, tedarik zinciri yönetimi, blok zinciri, dağıtık defter teknolojisi ve akıllı sözleşmeler kavramları, tedarik zinciri süreçlerinin şeffaflığını, işlem hızının, izlenebilirlik ve hesap verilebilirliğinin arttırılması ve geliştirilmesi bağlamında incelenmiştir.Bu teknolojilerin tedarik zinciri süreçlerinde uygulanma ve potansiyel kullanım durumları araştırıldıktan sonra, tedarik zinciri yönetimi için akıllı sözleşmelerin uygulanmasına yönelik bir mimari oluşturulmuştur. Tedarik zinciri yönetimi süreçlerini iyileştiren bir akıllı sözleşme uygulamasının potansiyel veri modelleri ve fonksiyonlar tanıtılmakta ve tartışılmaktadır. Önerilen mimarinin oluşturulmasından sonra önerilen sistemin tedarik zinciri süreçleri üzerindeki etkisi açıklanmış ve bu sistemin geliştirilmesi için gelecekte yapılabilecek çalışmalar tartışılmıştır. Önerilen mimari, DLT'lerin (Dağıtık Defter Teknolojisi) kullanımı sayesinde tedarik zincirinin geçmişe ait verisinin güvenilirliğini artırmakta ve akıllı sözleşmelerin kullanımı sayesinde tedarik zincirinin yönetilebilirliğini ve izlenebilirliğini artırmaktadır. Yine de, tedarik zincirlerinin sürekli değişen ve bir çok değişkeni içerisinde barındıran doğası nedeniyle, tedarik zinciri yönetimi uygulamaları için her tedarik zincirine özel çözümler gereklidir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the potential of integrating supply chain management with blockchain technology, specifically through the implementation of smart contracts on the Ethereum network using Solidity. Throughout the thesis, concepts of supply chain management, blockchain, distributed ledger technology, and smart contracts are investigated in the context of their integration into supply chains so that they have increased traceability, transparency, and accountability with faster process times. After investigating these technologies' applications and potential use cases, a framework for smart contract implementation for supply chain management is constructed. Potential data models and functions of a smart contract implementation that is improving supply chain management processes are introduced and discussed. After constructing a framework, the effect of the proposed system on supply chain management processes is explained, implementation is validated with several tests and future work is discussed. The proposed framework increases the reliability of the supply chain history due to the usage of DLTs (Distributed Ledger Technology) and increases the manageability and traceability of the supply chain by utilizing smart contracts. However, due to the ever-changing and variable nature of the supply chains, tailor-made solutions are necessary for supply chain management implementations.