Kardiyovasküler hastalığı olan bireylerde sürekli ve aralıklı aerobik egzersiz eğitiminin fonksiyonel kapasite üzerine etkisinin karşılaştırılması,
Comparison between the effects of continuous and interval aerobic exercise training on functional capacity in individuals with cardiovascular disease
  1. Tez No: 849697
  2. Yazar: KÜBRA ÇETİN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ NESRİN DEMİRSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Yüksek aerobik kapasite, kardiyovasküler hastalıklarda (KVH) morbidite ve mortalitesi ile ters orantılıdır. En etkili egzersizin sıklığı, yoğunluğu, süresi ve şekli halen tartışılmaktadır. Bu çalışmada KVH olan hastalarda sürekli ve aralıklı aerobik egzersiz eğitiminin egzersiz kapasitesi ve egzersiz test parametreleri üzerine etkisini karşılaştırmak amaçlanmıştır. 2004-2022 yılları arasında kardiyak rehabilitasyon (KR) programına alınan hastaların dosya kayıtları taranarak demografik, klinik ve egzersiz testi sonuçları [istirahat sistolik ve diastolik kan basıncı (KB), ulaşılan MET düzeyi, ulaşılan maksimum kalp hızı (KH), ulaşılan maksimum sistolik ve diyastolik KB, 4. basamak çift çarpım değeri, 1. dakika KH toparlanması, toparlama fazı (TF) 1. dakika sistolik ve diastolik KB, ulaşılan/beklenen KH (U/B%), maksimum çift çarpım değeri, FIT koşu bandı skoru] kaydedildi. KR programını tamamlayan ve bitirme testi mevcut olan 81 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar sürekli aerobik egzersiz (SAE, n: 54) ve aralıklı aerobik egzersiz (AAE, n:27) eğitimi olmak üzere iki gruba ayrıldı.
Özet (Çeviri)
High aerobic capacity has been inversely correlated with the morbidity and mortality associated with cardiovascular disease (CVD). An ongoing debate persists regarding the optimal frequency, intensity, duration, and modality of exercise that yield the most effective outcomes. This study aims to assess and compare the impacts of continuous versus interval aerobic exercise training on exercise capacity and parameters observed during exercise tests among individuals diagnosed with CVD. Between 2004 and 2022, the files of patients enrolled in the cardiac rehabilitation (CR) program were scanned to record demographic, clinical, and exercise test results [resting systolic and diastolic blood pressure (SBP and DBP), achieved MET level, maximum heart rate (HRmax), achieved maximum SBP and DBP, fourth-stage double product value, 1-minute HR recovery, recovery phase (RP) 1-minute systolic and diastolic BP, achieved/expected maximum HR (A/E%), maximum double product FIT treadmill score]. A total of 81 patients who completed the CR program and underwent completion tests were included in the study. Patients were divided into two groups: continuous aerobic exercise (CAE, n: 54) and interval aerobic exercise (IAE, n: 27) training.