Geriatrik acil servise non-travmatik nedenlerle başvuran hastaların kalite indikatörlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of quality indicators of patients admitted to geriatric emergency service with non-traumatic reasons
  1. Tez No: 849704
  2. Yazar: BORA BALTACIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KEŞAPLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Geriatri, Emergency Medicine, Geriatrics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Birleşmiş Milletler (BM), yaşlı bireyleri tanımlarken kronolojik olarak 65 yaş ve üzerini kullanmaktadır. BM raporlarına göre 2022'de dünya nüfusuna oranı %10 olan yaşlı popülasyonunun 2050'de %16'ya çıkması beklenmektedir. Artan geriatrik popülasyon göz önüne alındığında, bu popülasyonun ihtiyaçlarını daha doğru ve kısa sürede gidermek için geriatrik acil modelleri çeşitli ülkelerde uygulanmaktadır. Biz bu çalışmamızda geriatrik acil servisin faydalı olup olmadığını tartışacağız. Metod: Çalışma verileri SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 23.0 ve MedCalc 23.110 programları ile analiz edildi. Numerik veriler ortanca [interquartile range (IQR)], frekans veriler ise yüzde olarak ifade edildi. Bağımsız iki grubun karşılaştırılmasında numerik veriler için Mann Whitney U testi, frekans veriler için ise Pearson Chi-square ve Fischer's Exact testleri kullanıldı . Frekans veriler için üç veya daha fazla bağımsız grubun karşılaştırılması çok gözlü ki-kare testi ile gerçekleştirildi. Bulgular: Geriatrik acil öncesi yapılan çalışma ile ve geriatrik acil sonrası bizim yaptığımız çalışmada anlamlı farklılıklar göze çarpmaktadır. Geriatrik acil öncesi istenilen tetkik sayısı 1087 (%71,7; p=0,00) iken, bizim çalışmamızda 761 (%50,2; p=0,00); görüntüleme sayısı 780 (%51,5; p=0.00) iken, sonrasında 580 (%38.3; p=0.00) saptanmıştır. Konsültasyon sayısında geriatrik acil öncesine göre (%16,1 vs 6,6, p=0:00) anlamlı bir azalma görülmüştür. Kayıt sonrası bekleme süreleri geriatrik acil öncesinde 20 dakika (IQR: 7-55) iken, geriatrik acil sonrasında 7 dakika (IQR:0-21) olarak tespit edilmiştir. Acil serviste kalış süreleri de öncesine göre ciddi bir azalma ile göze çarpmaktadır (150 vs 70; p=0,00). Acil servise başvuran hastaların maliyeti ise çalışmaların yapıldığı dolar kuru baz alınarak hesaplandı ve yaptığımız çalışmada, geriatrik acil öncesine göre anlamlı bir fark tespit ettik (9,6 USD (IQR:2,6-17,6; p=0,00) vs 5,9 USD (IQR:3,07-12,53; p=0,00)) Sonuç:. Yaptığımız çalışma ile ortaya çıkan sonuçlar son derece olumludur. Geriatrik AS'in, Erasmus+ proje kapsamında ve finansmanında desteklenen projeyle hayata geçirilmiştir. Yaşlı hastaları AS'e transfer eden 112 ekibi dahil AS'te görev alan doktor, hemşire, personel ve hatta güvenlik görevlilerine bile eğitim verilmesi, geriatrik AS için ayrı bir alan oluşturulması, Oluşturulan alanların yaşlıların ihtiyaçlarına yönelik olarak yeniden düzenlenmesi verdiğimiz hizmetin ve buna bağlı olarak işleyişin kalitesinin artmasına neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: The World Health Organization (WHO) and the United Nations (UN) use the age of 65 and above chronologically when defining elderly individuals. According to UN reports, the elderly population, which is 10% of the world population in 2022, is expected to increase to 16% in 2050. Considering the increasing geriatric population, geriatric emergency models are being implemented in various countries to meet the needs of this population more accurately and in a short time. In this study, we will discuss whether the geriatric emergency department is useful or not. Method: Study data were analyzed with SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 23.0 and MedCalc 23.110 programs. Numerical data were expressed as median [interquartile range (IQR)], and frequency data were expressed as percentage. In comparing two independent groups, Mann Whitney U test was used for numerical data, and Pearson Chi-square and Fischer's Exact tests were used for frequency data. For frequency data, comparison of three or more independent groups was performed with the multi-well chi-square test. Results: There are significant differences between the study conducted before the geriatric emergency and our study after the geriatric emergency. While the number of blood tests requested before geriatric emergency is 1087 (71.7%; p=0.00), in our study it was 761 (50.2%; p=0.00); While the number of imaging was 780 (51.5%; p=0.00), it was later determined to be 580 (38.3%; p=0.00). There was a significant decrease in the number of consultations compared to before the geriatric emergency (16.1 vs 6.6, p = 0:00). Waiting times after registration were 20 minutes (IQR: 7-55) before the geriatric emergency, and 7 minutes (IQR: 0-21) after the geriatric emergency opened. The length of stay in the emergency department also stands out with a significant decrease compared to before (150 vs 70; p=0.00). The cost of patients applying to the emergency department was calculated based on the dollar exchange rate at which the studies were conducted, and in our study, we found a significant difference compared to the geriatric emergency period (9.6 USD (IQR: 2.6-17.6; p=0.00) vs 5 .9 USD (IQR:3.07-12.53; p=0.00)) Conclusion: The results of our work are extremely positive. It was implemented with the project supported by Geriatric ED within the scope and financing of the Erasmus+ project. Providing training to doctors, nurses, staff and even security guards working in the ED, including the 112 team that transfers elderly patients to the ED, creating a separate area for the geriatric ED, rearranging the created areas according to the needs of the elderly, and accordingly, the service we provide. has led to an increase in the quality of operation.