Hemşirelik öğrencilerinde psikolojik iyi oluş ile ruh sağlığı arasındaki ilişkilerde psikolojik sermayenin aracı rolü
The mediator role of psychological capital in the relationships between psychological well-being and mental health in nursing students
  1. Tez No: 849705
  2. Yazar: SEVİLAY SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDA AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Hemşirelik Öğrencilerinde Psikolojik İyi Oluş ile Ruh Sağlığı Arasındaki İlişkilerde Psikolojik Sermayenin Aracı Rolü Amaç:Buçalışma hemşirelik öğrencilerinde psikolojik iyi oluş ile ruh sağlığı arasındaki ilişkide psikolojik sermayenin aracı rolünün araştırılması amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot:Tanımlayıcı, kesitsel türde, ilişki arayan ve yapısal eşitlik modeli kullanılarak gerçekleştirilen araştırmanın örneklemini, Atatürk Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi'nde öğrenim gören toplam 943 öğrenci oluşturdu. Araştırma verileri“Kişisel Bilgi Formu”,“Psikolojik İyi Oluş Ölçeği”(PİOÖ),“Genel Sağlık Anketi”(GSA) ve“Psikolojik Sermaye Algıları Ölçeği”(PSAÖ) kullanılarak toplanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler ve Pearson Korelasyon analizi için IBM SPSS 25 programı ve aracılık etkisini incelemek amacıyla kurulan yapısal eşitlik modeli için ise LISREL programı kullanılmıştır. Bulgular:Ölçekler arasında yapılan korelasyon analizinde öğrencilerin ruh sağlığı düzeyleri ile psikolojik iyi oluşları (r:-0.458; p=0.001
Özet (Çeviri)
The Mediating Role of Psychological Capital in Relations Between Psychological Well-Being and Mental Health Among Nursing Students Aim:This study was conducted to investigate the mediating role of psychological capital in the relationship between psychological well-being and mental health in nursing students. Material and Method:The sample of the descriptive, cross-sectional, relationship-seeking and structural equation modeling study was composed of 943 students studying at Atatürk University Faculty of Nursing. The research data were collected using the“Personal Information Form”,“Psychological Well-Being Scale”(PWS),“General Health Questionnaire”(GSA) and“Psychological Capital Perception Scale”(PSCFS). In the statistical evaluation of the data obtained in the study, IBM SPSS 25 program was used for descriptive statistics and Pearson Correlation analysis, and LISREL program was used for the structural equation model established to examine the mediation effect. Findings:In the correlation analysis between the scales, it was found that there was a negative moderate relationship between the students' mental health levels and psychological well-being (r: -0.458; p=0.001