İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp fakültesi acil servise non-travmatik karın ağrısı ile başvuran 65 yaş üstü hastaların incelenmesi
The investigation of patients over 65 years of age with non-traumatic abdominal pain
  1. Tez No: 575938
  2. Yazar: ALTUĞ KANBAKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM İKİZCELİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, İlk ve Acil Yardım, Geriatrics, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Artan yaşlı hasta popülasyonu nedeniyle hastaların erken dönemde risk barındıran tanıların fark edilmesi önem arz etmektedir. Biz de bu çalışmamızda altmış beş yaş üstü hastaların travma dışı gelişen karın ağrısı ile acil başvurularındaki özellikleri, laboratuvar incelemeleri ile tanıları ve bunların mortalite ile ilişkisini incelemeye aldık. Gereç Ve Yöntem: 09.01.2019 tarihli 5048 sayılı Etik Kurul onayı ile Prospektif, kesitsel bir çalışma olarak tasarlanan çalışmamızda İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Acil Servisine 09.01.2019 ile 09.07.2019 tarihleri arasında karın ağrısı ile başvuran 65 yaş üzeri hastalar aydınlatılmış onam ile bilgilendirildi. Onam veren hastalar demografik veriler, yaşamsal bulguları, karın ağrısına eşlik eden bulguları, muayene bulguları, kronik hastalıklar, laboratuvar incelemeleri, tanılar, sonlanım açısından yatışı gereken servisler, tedaviler açısından incelendi. Hastane yatışı ve taburculukları sonrası da takip edilerek 30 günlük mortalite oranları incelendi. Bulgular: Hastaların %47,4'ü erkek, ortalama yaş 74,42 olarak saptandı. Hastaların karın ağrısı nedenleri %72,4 oranla abdominal ve %15,6'sı nonspesifik nedenlere bağlı olduğu saptandı Hastaların mortalitesine etki eden faktörler incelendiğinde ileri yaş, ek nörolojik hastalık ve operasyon öykülerinin ve hemoglobin düşüklüğünün 1 aylık mortaliteyi artırdığı görüldü. Hastaların %64,1' i hastane yatışı ile sonuçlanmıştır. Sonuç: Yaşa bağlı fizyolojik değişikliklerin yanı sıra hastalara eşlik eden ve mortalite ile ilişkili olabilecek nörolojik hastalık varlığı, operasyon öyküsü ve anemi bu hastaların değerlendirmesi sırasında dikkat edilmelidir. Çalışmamızın sınırlı sayıda hasta ile yapılmış olması ve tanı gruplarından bağımsız mortalite incelendiği göz önünde bulundurulduğunda daha geniş ve daha spesifik hasta gruplarında prospektif ve randomize çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we examined the characteristics of non-traumatic abdominal pain and emergency admissions; laboratory investigations and diagnoses of the patients over the age of 65 years and their relationship with mortality. Material and Method: In our study, which was designed as a prospective, cross-sectional study with the 5048 numbered Ethics Committee approval of on 09.01.2019; patients over 65 years of age who were admitted to Istanbul University Cerrahpaşa Emergency Department between 09.01.2019 and 09.07.2019 were informed with informed consent. The patients who gave consent were examined in terms of demographic data, vital signs, abdominal pain accompanying findings, examination findings, chronic diseases, laboratory investigations, diagnoses, disposition, mortality and treatments. After hospitalization and discharge, 30-day mortality rates were evaluated. Findings: 47.4% of the patients were male. The mean age was 74.42 years. The causes of abdomen releated pain were 72.4% and 15.6% were due to nonspecific causes. 64.1% of the patients were hospitalised. Result: Due to uncertain clinical findings and increasing risk factors with age, it is difficult to determine the cause of abdominal pain in geriatric patients. In addition to age-related physiological changes, the presence of accompanying neurological disease, history of surgery and anemia that may be associated with mortality should be considered during the evaluation of these patients. Considering the fact that our study was conducted with a limited number of patients and that mortality independent of diagnostic groups was examined; prospective and randomized studies are needed in larger and more specific patient groups.