Hemşirelik öğrencilerinde iyi oluş ile psikolojik sağlamlık ve varoluş kaygısı arasındaki ilişki
The relationship of well-being with psychological resilience and existence anxiety among nursing students
- Tez No: 883756
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE SUKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikoloji, Nursing, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma hemşirelik öğrencilerinde iyi oluş ile psikolojik sağlamlık ve varoluş kaygısı arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı dizaynda planlandı. Araştırmanın örneklemini, Kasım 2023- Nisan 2024 tarihleri arasında online anket ile ulaşılan farklı üniversitelerde okuyan 366 hemşirelik öğrencisi oluşturdu. Verilerin toplanmasında Bilgi Formu, PERMA Ölçeği, Varoluşsal Kaygı Ölçeği, Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği kullanıldı. Verilerin analizinde ANOVA testi, t testi, korelasyon ve regresyon analizleri kullanıldı. Cinsiyet, ekonomik durum, etnik köken, yaşadığı bölge, üniversite tipi, mesleği isteyerek seçme ve akademik performans arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Öğrencilerin PERMA İyi Oluş Ölçeği ile değerlendirilen iyi oluş düzeylerinin ortalamanın üzerinde olduğu, varoluşsal kaygısının orta düzeyde olduğu, psikolojik sağlamlığının ortalamanın üstünde olduğu bulunmuştur. İyi Oluş Ölçeği alt boyutlarından olumlu duygular, bağlanma, olumlu ilişkiler, anlam, başarı ve PERMA İyi Oluş toplam ölçek puanı ile Psikolojik Sağlamlık Ölçeği toplam puanları arasında istatistik olarak pozitif yönde ileri derecede anlamlı bir ilişki bulunurken, Yalnızlık alt boyutu istatistik olarak negatif yönde ileri derecede anlamlı bir ilişki bulundu. Fiziksel sağlık ve ruhsal sağlık durumlarını düşük düzeyde ifade edenlerin varoluş kaygısı daha yüksektir. Korelasyonda iyi oluş arttıkça psikolojik sağlamlığın arttığı, varoluş kaygısının azaldığı bulundu. İyi oluş arttıkça psikolojik sağlamlığın arttığı ve varoluş kaygısının azaldığı görülmektedir. Bu bağlamda iyi oluş ve psikolojik sağlamlık parametrelerinin varoluş kaygısı üzerinde orta düzeye yakın etkisi olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was designed in a descriptive and correlational design to examine the relationship between well-being, psychological resilience, and existential anxiety in nursing students. The sample of the research consisted of 366 nursing students from different universities reached through an online survey conducted between November 2023 and April 2024. Data collection involved the use of a Demographic Form, PERMA Scale, Existential Anxiety Scale, and Brief Resilience Scale. Data analysis included ANOVA, t-test, correlation, and regression analyses. Significant differences were found among gender, economic status, ethnic background, region of residence, type of university, career choice motivation, and academic performance. The students' levels of well-being assessed by the PERMA Well- being Scale were found to be above average, existential anxiety was at a moderate level, and psychological resilience was above average. Positive significant correlations were found between the sub-dimensions of the PERMA Well-being Scale (positive emotions, engagement, positive relationships, meaning, accomplishment) and the total PERMA Well- being score with the total score of the Psychological Resilience Scale. A statistically significant negative correlation was found with the Loneliness sub-dimension. Those expressing low levels of physical and mental health had higher existential anxiety. As well- being increased, psychological resilience increased, and existential anxiety decreased. In this context, it was found that well-being and psychological resilience had a moderate effect on existential anxiety.