Ftalatların beslenme davranışı ve obezite üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of phthalates on feeding behavior and obesity
- Tez No: 849714
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN SANDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Obezojenler, günümüzde dünyada yaygın olarak kullanılan ve obeziteye neden olan endokrin bozucu kimyasalların bir alt grubu olarak bilinmektedir. Plastikleştici olarak bilinen ftalatlar en yaygın kullanılan obezojenlerdendir. Bu çalışma ftalatlar grubunda yer alan DINP ve DIBP kimyasallarının obezite ve iştah metabolizması üzerine etkilerini araştırmak amacıyla planlandı. Materyal ve Metot: Çalışmada 56 adet erkek Spraque Dawley ırkı sıçan kullanıldı. Sıçanlar kontrol ve üç farklı DINP ve DIBP doz grubunu (sırasıyla 0,1, 0,5 ve 1 g/kg/gün) içeren yedi gruba (n=8) ayrıldı. Her iki kimyasal da mısır yağında çözdürüldü ve deney gruplarındaki sıçanlara sekiz hafta boyunca oral gavaj yoluyla verildi (kontrol grubu sıçanlarına sadece mısır yağı verildi). Deney sonunda hayvanlar dekapite edilerek beyin ve kan örnekleri toplandı. Serum leptin, ghrelin ve irisin düzeyleri ELISA ile belirlendi. AgRP ve POMC protein seviyeleri Western-blot ve immunofloresan analizleri ile incelendi.
Özet (Çeviri)
Aim: Obesogens are known as a subgroup of endocrine disrupting chemicals that are widely used in the world today and cause obesity. Phthalates, known as plasticizers, are among the most commonly used obesogens. This study was planned to investigate the effects of DINP and DIBP chemicals in the phthalates group on obesity and appetite metabolism. Materials and Methods: Fifty-six male Sprague Dawley rats were used in the study. Rats were divided into seven groups (n=8) including control and three different dose groups of DINP and DIBP (0,1, 0,5 and 1 g/kg/day, respectively). Both agents were dissolved in corn oil and rats in the experimental groups were given for eight weeks via oral gavage (control group rats were only taken vehicle). At the end of the experiment, rats were decapitated and brain and blood samples were collected. Serum leptin, ghrelin and irisin levels were determined using by the ELISA. AgRP and POMC protein levels were examined by Western-blot and immunofluorescence analyses.