Gençlerde aerobik antrenmanın uyku kalitesine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of aerobic training on sleep quality in youth
  1. Tez No: 849715
  2. Yazar: BURAK PELVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırmanın amacı gençlerde aerobik antrenmanın uyku kalitesine etkisinin incelenmesidir. Araştırmaya, Çanakkale ili Biga ilçesinde yaşayan 18-25 yaş 30 genç katılmıştır. Katılımcılar, antrenman grubu (n=15) ve Kontrol grubu (n=15) olarak rastgele örnekleme sistemine göre iki gruba ayrılmıştır. Araştırma, klinik araştırmalar etik kurulu tarafından onaylanmıştır. Antrenman gruplarını oluşturan katılımcılara, araştırmanın yöntemi, süresi, ölçekler ve antrenman içeriği hakkında bilgi verilmiştir. Antrenman programı uygulamaları Biga İlyas Bayram Stadyumu'nda gerçekleştirilmiştir. Program, 8 hafta, haftada 3 gün devam etmiştir. Her birim antrenman yaklaşık 30-45 dakika sürmüştür. Katılımcılara antrenman öncesi bilgi Formu, Beck Depresyon Envanteri (BDE), Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği (DKÖ-SKÖ), Uluslararası Fiziksel Aktivite Değerlendirme Anketi Kısa Formu (UFAA) ve Pittsburgh Uyku Kalitesi (PUKİ) ölçekleri uygulanmıştır. Antrenman sonrası ölçekler tekrar uygulanmıştır. Normal dağılım gösteren tüm parametreler Independent sample t test ile, ilişki için Pearson korelasyon testi ile analiz edilmiştir. Anlamlılık düzeyi 0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of aerobic training on sleep quality in young people. Thirty young people aged 18-25 living in Biga district of Çanakkale province participated in this research. Participants were divided into two groups according to the random sampling system: training group (n = 15) and control group (n = 15). The research was approved by the clinical research ethics committee. Participants in the training groups were informed about the research method, duration, scales and training content. Training program applications were carried out at Biga İlyas Bayram Stadium. The program continued for 8 weeks, 3 days a week. Each unit training took approximately 30-45 minutes. Before the training, the Personal Information Form, Beck Depression Inventory (BDI), State and Trait Anxiety Scale (DHS-SCS), International Physical Activity Assessment Questionnaire Short Form (UFAA) and Pittsburgh Sleep Quality (PSQI) scales were applied to the participants. After training, the scales were reapplied. All parameters showing normal distribution were analyzed by Independent sample t test, and for relationship by Pearson correlation test. According to the analysis results, a significant difference was found between the sleep quality scores of young people who participated in regular aerobic training for eight weeks (p 0.05).