Güneş-mimari tasarım ilişkisi
Relationship between sun and architectural design
  1. Tez No: 84971
  2. Yazar: MERT ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN BALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
n ÖZET Mimari tasarımı yönlendiren en önemli öğelerden birisi güneştir. İnsan ve onun kullandığı mekanlara güneşin etkisi, bu araştırmanın temelini oluşturmuştur. Giriş bölümünde konunun tanımı, amacı, kapsamı belirtilmiş ve güneşin mimari tasanm açısından önemine değinilmiştir. Bundan yola çıkılarak araştırma genişletilmiştir. Güneşin özellikleri, güneş ışığı, gök ışığı, gün ışığı gibi kavramların açıklanması, araştırmanın ileri bölümleri için temel oluşturmaktadır. Güneşin yeryüzü üzerinde, aydınlatıcı, ısıtıcı ve biyolojik etkileri vardır. Bu etkilerle birlikte, tasarıma zemin oluşturan iklim bölgeleri özellikleri de incelenmiştir. Güneşin yerküre üzerindeki etkileri, insanlar üzerinde kendisini biyolojik ve psikolojik etki olarak gösterir. Gün ışığının iç mekanla ilişkisinin kurulmasında, hacimlerin düşey ve yatay düzlemlerindeki açılmaların yerleri ve büyüklükleri önem taşır. Araştırmada iç ve dış aydınlık özelliklerinden yola çıkılarak, güm ışığı - mimari tasarım ilişkisine örneklemeler yardımıyla değinilmiştir. Mimari tasarımda bölgesel farklılıkların ortaya çıkmasmdaki en önemli nedenlerden birisi, değişik iklim bölgelerinin varlığıdır. İklim bölgelerinin neden olduğu farklılıklar, bina plan kuruluşunda, formunda, doku oluşumunda ve malzeme seçiminde kendilerini gösterirler. Araştırmanın beşinci bölümünde değişik iklim bölgeleri - mimari tasanm ilişkisine örneklerle yer verilmiştir. Güneşin bina yüzeylerine ve iç mekana olumsuz etkilerinin önlenmesi için güneş kontrolü yapılır. Çeşitli elemanların bina yüzeylerindeki kritik noktalara uygulanması sonucunda güneş kontrolü sağlanır. Güneşin ısıtıcı etkisinden yapı bünyesinde enerji elde edilerek yararlanılması, alternatif enerji problemine bir çözümdür. Araştırmanın altıncı bölümünde mimarlıkta güneş enerjisinden yararlanma konusuna değinilmiştir. Sonuç bölümünde, mimari tasarımda, iklim bölgelerinin özelliklerinin, güneş kontrolünün, iç mekan -gün ışığı ilişkisinin ve güneş enerjisinden yararlanmanın önemi belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT The sun is one of the most important elements which directs architectural design. The influence of the sun on human beings and the residences they use is the base of this research paper. In the introduction section, the definition, aim and context of the subject matter has been stated and the significance of the sun from the scope of architectural design has beeen touched upon. Following this, the context of the research has been enlarged. The definitions of such terms as, the characteristics of the sun, sunlight, daylight and skylight, form the base for the further sections of the research. The sun has illuminating, heating and biological influences on the earth. Together with these influences, climate characteristics, which form a base for design, are also examined. The influence of the sun on earth shows itself as psycological and biological influences on human beings. The location and size of the openings on vertical and horizontal planes of the volumes play an important role in establishing the relationship between daylight and interior spaces. In this research, by opening the way through the interior and exterior brightness properties, the relationship between daylight and architectural design has been touched upon with the assistance of examples. One of the most important reasons, which leads to regional differences within architectural design, is the existence of different climate zones. The differences due to climate zones show themselves in the form and establishment of the building plans, formation of architectural surrounding and the use of materials. In the fifth section of this research, the relationship between different climate zones and architectural design has been examined with examples. To avoid the negative influences of the sun on the exterior surfaces and interior spaces of the buildings, sun control is performed. Sun control is acquired by the application of various elements on the critical parts of the building surfaces. The use of the energy acquired by the heating effect of the sun within the building, is a solution to the question of alternative energy sources. In the sixth section of this research, the matter of use of solar energy has been touched upon. In the conclusion section, the significance of climate zone characteristics, sun control, relationship between day light and interior spaces, solar energy has been stated.