Özel yetenekli bireylere yönelik fen öğretim programında bulunan sosyobilimsel konulara ilişkin karar verme becerilerinin incelenmesi
Examination of decision-making skills related to socio-scientific issues in the science curriculum for specially gifted individuals
  1. Tez No: 849801
  2. Yazar: ÖYKÜ ECEM POLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELDA MELİHA ERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmanın amacı Fen Öğretim programı içerinde bulunan yaşam becerileri kısmında yer alan karar verme becerilerinin özel yetenekli bireyler kapsamında incelenmesidir. Özel yetenekli bireylerin fen öğretim programında yer alan sosyo-bilimsel konulara ilişkin kazanımlardan yola çıkarak yaşam becerileri kapsamında bulunan karar verme becerilerinin incelenmesi, programın uygulanabilirliği ve karşılaşılan güçlüklere yönelik öğretmen görüş ve önerilerinin değerlendirilmesi ve programa yönelik yeni öneriler geliştirilmesi hedeflenmiştir. Araştırma nitel araştırma desenlerinden durum çalışması kullanılarak tasarlanmıştır. Çalışmanın yapıldığı alan İzmir'de bulunan Bilim ve Sanat Merkezleridir. Ulaşılmak istenen hedef; özel yetenekli bireylere yönelik hazırlanan fen bilimleri öğretim programı içerisinde bulunan sosyo-bilimsel konuları kapsayan kazanımlarının özel yetenekli bireylerin yaşam becerileri başlığı altında incelenen karar verme becerileriyle ilişkili olarak incelenmesidir. Elde edilen bulgulara göre, özel yetenekli bireylerin fen öğretim programında bulunan konu ve kazanımlar incelendiğinde 21 konunun SBK ile ilişkili olduğunu, bu konular içinde bulunan kazanımlardan 33 tanesinin karar verme becerileri ile ilişkili olduğunu ve bu kazanımların program içinde dengesiz dağılım sergilediği gözlemlenirken öğretmenlerin sosyobilimsel konuların karar verme becerilerini olumlu yönde etki ettiği fikrinde oldukları saptanmıştır
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the decision-making skills included in the life skills section of the Science curriculum within the scope of specially gifted individuals. It is aimed to examine the decision-making skills of individuals with special abilities within the scope of life skills based on the achievements related to socio-scientific issues included in the science curriculum, to evaluate the teacher's opinions and suggestions on the applicability of the program and the difficulties encountered, and to develop new recommendations for the program. The research was designed using case study from qualitative research patterns. The area where the study was carried out is the Science and Art Centers located in Izmir. The desired goal to be achieved is to examine the achievements of specially talented individuals covering socio-scientific topics in the science curriculum prepared for specially talented individuals in relation to decision-making skills, which are examined under the heading of life skills. According to the findings obtained, when the subjects and achievements in the science curriculum of specially gifted individuals were examined, it was found that 21 subjects were related to SBK, 33 of the achievements in these subjects were related to decision-making skills, and while it was observed that these achievements exhibited an uneven distribution within the program, teachers believed that socio-scientific subjects positively affected decision-making