Kömür ile çalışan termik santrallerin LCA analizi ile kazan teknolojilerinin karşılaştırılması
Comparison of boiler technologies with LCA analysis of coal-operated thermal power plants
- Tez No: 849822
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YAMIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada kömürle çalışan termik santrallerin çevresel etkileri yaşam döngüsü değerlendirmesi yöntemiyle belirlenmiş ve karşılaştırılmıştır. Mevcut durum olarak pulverize subkritik kazan teknolojisi kullanılan kömür santralleri ele alınmış olup alternatif teknoloji olarak pulverize süperkritik, pulverize ultra süperkritik ve akışkan yatak kazan teknolojileri değerlendirilmiştir. Bu teknolojiler karşılaştırılarak yaşam döngüsü değerlendirmesinin kategoriler üzerinde etkisi incelenmiştir. Karşılaştırma, SimaPro 9.1 yazılımı kullanılarak ReCiPe 2016 Midpoint (H) metodu ile yapılmıştır. Karekterizasyon kategorilerinde; tatlı su ötrofikasyonu potansiyeli ve fosil kaynak tüketim potansiyeli dışında tüm etki kategorileri açısından akışkan yatak teknolojisinin pulverize sistemlere göre çevresel etkisinin daha fazla olduğu görülmüştür. Pulverize sistemlerde ise çevresel etkinin subkritik sistemlerde daha fazla olduğu, süper kritik sistemlerin partikül madde oluşum potansiyeli (%8,9), ozon oluşumu karasal ekotoksisitesi potansiyeli (% 18,7) ve karasal asidifikasyon potansiyeli (%8,8) hariç tüm kategorilerde ultra süperkritik sistemlerden daha fazla etki gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the environmental impacts of coal-fired thermal power plants were determined and compared with the life cycle assessment method. Coal power plants using pulverized subcritical boiler technology are considered as the current situation, and pulverized supercritical, pulverized ultra supercritical and fluidized bed boiler technologies are evaluated as alternative technologies. By comparing these technologies, the effect of life cycle assessment on the categories was examined. Comparison was made with the ReCiPe 2016 Midpoint (H) method using SimaPro 9.1 software. In the characterization categories; It has been observed that the environmental impact of fluidized bed technology is higher than pulverized systems in terms of all impact categories except freshwater eutrophication potential and fossil resource consumption potential. On the other hand, in pulverized systems, the environmental impact is higher in subcritical systems, and ultra-critical systems are used in all categories except particulate matter generation potential (8.9%), ozone formation terrestrial ecotoxicity potential (18.7%) and terrestrial acidification potential (8.8%). It has been observed that it has more effect than supercritical systems.