Pandemi dönemindeki izolasyon sürecinin acil servise başvuran travmatik olayların mekanizmasında ve demografik özelliklerinde meydana getirdiği değişimlerin araştırılması
- Tez No: 849869
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT DAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Koronavirus Hastalığı-2019 (COVID-19) hızlı yayılımıyla pandemiye neden olmuştur. Çalışmamız; pandemi dönemindeki izolasyon sürecinde ve izolasyon olmayan süreçte acil servise başvuran travma hastalarının demografik özelliklerinde ve travma mekanizmasında meydana gelen değişimleri ortaya koymayı amaçlamıştır. Yöntem: Çalışmamızda 21.03.2020-01.10.2022 tarihleri arasında hastanemize travma nedenli başvuran hastalar belirlenen Uluslararası Hastalık Sınıflaması-10 (ICD-10) tanı kodlarına göre incelenmiştir. Elde edilen bilgiler doğrultusunda izolasyon sürecinde ve sonrasındaki süreçte başvuran travma hastalarının travma mekanizmaları ve demografik özellikleri karşılaştırılmıştır. Ayrıca tam izolasyonun uygulandığı Aralık 2020-Haziran 2021 ve hiç izolasyonun uygulanmadığı Aralık 2021-Haziran 2022 dönemlerinde başvuran travma hastalarının travma mekanizmaları ve demografik özellikleri karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmamıza 21626 hasta dahil edilmiştir. Hastaların ortalama yaşları 33,13±20,97, medyan 27,0 (19,0-46,0) olarak bulundu. Yaş gruplarına göre en sık 18-44 yaş grubu (%52,8) olarak bulundu. Çalışma popülasyonumuzda erkeklerin oranı %57,8, kadınların oranı %42,2 olarak tespit edildi. Olguların 2628 (%12,2)'inin izolasyon döneminde başvurduğu tespit edildi. Mekanizmalardan en sık 6279 (%29) kişi ile düşme tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Coronavirus Disease-2019 (COVID-19) has caused a pandemic with its rapid spread. The aim of our study was to reveal the changes in the demographic characteristics and trauma mechanism of trauma patients who applied to the emergency department during the isolation period and non-isolation period of the pandemic. Method: In our study patients, who applied to our hospital due to trauma between 21.03.2020 and 01.10.2022, were scanned with the determined International Classification of Diseases-10 (ICD-10) diagnosis codes. The trauma mechanisms and demographic characteristics of trauma patients admitted during and after the isolation period were compared by using the data of this study. In addition, the trauma mechanisms and demographic characteristics of trauma patients admitted between December 2020-June 2021, when full isolation was applied, and December 2021-June 2022, when no isolation was applied, were compared. Results: 21626 patients were included in our study. The mean age of the patients was found as 33.13±20.97, the median was 27.0 (19.0-46.0). According to the age groups of the study, the highest rate group was found as 52,8% in the age of 18-44 years. In our study population, the rate of men was 57.8% and the rate of women was 42.2%. It was determined that 2628 (12.2%) of the cases applied during the isolation period. It was determined that the most common mechanism was falling, with 6279 (29%) people.