COVID-19 pandemi dönemi evden/uzaktan çalışma sürecinin inşaat mühendisliği verimliliği üzerindeki etkileri
The impacts of remote working on civil engineering productivity during the COVID-19 pandemic
  1. Tez No: 797215
  2. Yazar: AYŞEGÜL TEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BENGİ AYKAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Tüm dünyada sarsıcı bir etki yaratan COVID-19 pandemisi, birçok sektörün işleyişini derinden etkilemiştir. İnşaat sektörü de dahil çoğu sektör, pandemiden korunmak için alınan zorunlu izolasyon kararlarından dolayı farklı iş yapma şekillerine geçiş yapmak durumunda kalmıştır. Bu bağlamda, evden çalışma olarak da bilinen uzaktan çalışmaya geçişler başlamıştır. Uzaktan çalışma inşaat sektöründe proje, tasarım, yönetim gibi faaliyetlerde uygulanabilir olsa da sahada gerçekleştirilen faaliyetler için pek de mümkün değildir. Uzaktan çalışmaya hızlı ve mecburi geçiş, inşaat sektöründe çalışanların pandemi öncesindeki normal çalışma ve pandemi dönemindeki uzaktan çalışma verimliliklerini kıyaslama ihtiyacı doğurmuştur. Bu bağlamda çalışma, Ankara'da pandemi öncesi ile pandemi döneminde benzer işler üreten ve inşaat sektöründe çalışan kişilerin verimliliklerini kıyaslamayı amaçlamaktadır. Ayrıca, çalışmadaki bir diğer amaç, mühendislik verimliliğini etkileyen faktörlerin belirlenip sektör için iyileştirme fırsatları ve yeni bakış açılarının yaratılmasıdır. Çalışma için öncelikle, mühendislik verimliliğini etkileyen faktörlerin belirlenip kategorize edildiği bir anket tasarlanmıştır. Katılımcılara, verimliliği etkileyen alt faktörlerin bulunduğu 5'li Likert tipi soruların mevcut olduğu anket uygulanırken, faktörlerin güvenilirlik ve iç tutarlılık analizinde Cronbach Alfa (α) katsayısı kullanılmıştır. Ankette, mühendislik verimliliğini etkileyen faktörlere katılımcıların verdiği cevaplar istatistiksel olarak analiz edilerek belirlenen hipotezlerin geçerliliği tespit edilmiştir. İstatistiksel analiz yöntemleri olarak Bağımsız Örneklem T Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Mann Whitney U Testi ve Kruskal-Wallis H Testi kullanılmıştır. Çalışmada cinsiyet farkının, çalışma odasına sahip olunmasının ve mesai süresinin inşaat mühendisliği verimliliği üzerinde etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 pandemic, which has had a shocking effect all over the world, has deeply affected the functions of several industries. Many industries, including the construction industry, had to switch to different ways of doing business due to the mandatory isolation decisions. For this reason, the transition to remote working, also known as Work from Home (WFH), has begun. Although remote work can be applied in activities such as design and management in the construction industry, it is not possible for activities that are carried out on construction sites. The rapid and compulsory transition to remote working has led to the need for comparison of the productivity of employees in the construction industry during their normal working conditions before the pandemic and during the remote working conditions after the pandemic. In this context, this study aims to compare the productivity of people working in the construction industry, who produced similar projects in Ankara before and during the pandemic conditions under the responsibility by the same crew. Moreover, another aim of the study is to identify the factors affecting civil engineering productivity and to create improvement opportunities and new perspectives for the sector. Firstly, a questionnaire was designed to determine and categorize the factors affecting civil engineering productivity. The questionnaire was composed of questions measured on a 5- point Likert scale. Cronbach Alpha (α) value was used to determine the internal consistency and the reliability. The responses of the participants were statistically analyzed, and the validity of the hypotheses were determined. This study utilized Independent Samples T Test, One-Way Analysis of Variance (one-way ANOVA), Mann-Whitney U Test, and Kruskal-Wallis H Test for statistical analysis. It was concluded that gender, having a study room and working hours are the main factors influencing the civil engineering productivity.