Eğitim kurumlarında bakım etiğinin içeriği ve uygulamalarına yönelik öğretmen görüşlerinin belirlenmesi
Identifying teacher's opinions on the content and practice of ethic of caring
- Tez No: 849884
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY AKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırmanın amacı eğitim kurumlarında bakım etiğinin içeriği ve uygulamalarına yönelik öğretmen görüşlerinin belirlenmesidir. Bu çalışma Ankara ilinin Sincan, Etimesgut, Yenimahalle ilçelerine bulunan, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı altı farklı okulda görev yapmakta olan 18 öğretmenin katılımı ile yapılmıştır. Nitel araştırma olarak tasarlanan bu çalışma bir olgubilim çalışmasıdır. Veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Yapılan görüşmeler içerik analizi kullanılarak tema, kategori, kod şeklinde sınıflandırılmıştır. Araştırma sonucunda eğitim kurumlarının öğretme görevinin yetiştirme görevinden daha ön planda tutulduğu ancak yetiştirme görevine daha çok önem verilmesi gerektiği belirlenmiştir. İlgi, özen ve duyarlılık kavramlarının bakım etiği içerisinde değerlendirilmesi gerektiği belirlenmiştir. Bakım etiği ilkelerinin uygulanmasında sevgi, saygı, merhamet, samimiyet, güven ve fedakârlık duygularının yer alması gerektiği tespit edilmiştir. Bununla birlikte bakım gösteren kişinin bakım göstereceği bireyi yakından tanıması, hangi amaçla bakım göstereceğini bilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Bakım davranışlarının ise yardımcı olma, saygı duyma, özen gösterme, motive etme, duyarlı davranma, ilgilenme gibi öğretmenin öğrenciyi fark ettiğini fark ettirebilecek şekilde olması gerektiği görülmüştür. Öğretmenlerin bakım etiğine ilişkin farkındalıklarının bulunduğu ve eğitim öğretim sürecinde öğretmenler tarafından bakım etiğinin uygulanmaya çalışıldığı ancak sürecin profesyonel olarak yürütülmediği, öğretmenlerin bilgi eksikliklerinin de mevcut olduğu tespit edilmiştir. Okullarda ders dışı öğretmen ve öğrencinin vakit geçirememesinin öğretmen öğrenci ilişkisini olumsuz yönde etkilediği tespit edilmiştir. Eğitim kurumlarında öğretime ağırlık verilmesi ve bakım etiğinin eğitim programında yer almaması gibi sebeplerden dolayı uygulama noktasında sorunlar yaşandığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to identify teachers' opinions regarding the content and practices of ethic of caring in educational institutions. This study was conducted with the participation of 18 teachers working in six different schools affiliated with the Ministry of National Education in Sincan, Etimesgut and Yenimahalle districts of Ankara. This study, designed with a qualitative research, is a phenomenological study. A semi-structured interview form was used as a data collection tool. The interviews were classified as theme, category and code using content analysis. As a result of the research, it was seen that the instruction mission of educational institutions is given priority over the education mission, but that more importance should be given to the education mission. It was determined that the concepts of interest, care, and sensitivity should be evaluated within the ethics of care. It was concluded that the feelings of love, respect, compassion, sincerity, trust, and sacrifice should be included in the practise of the principles of the ethics of care. However, it was concluded that the one caring should know the person who is cared for closely and should know the purpose for which one caring cares. It was seen that caring behaviors can be such as helping, respecting, caring, motivating, being sensitive and caring but these caring behaviours should make students realize that teacher noticed student. It was found that teachers are aware of ethic of care and teachers try to practice ethic of care in the educational process, but teachers also have a lack of knowledge. It was found that the inability of teachers and students to spend time outside the classroom in schools negatively affects the teacher-student relationship. It was found that there are problems at the point of practise due to reasons such as the emphasis on instruction in educational institutions and the lack of inclusion of ethic of care in the educational program.