5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması suçu
Abuse of bank and credit cards in the Türkish Criminal Code Number 5237
  1. Tez No: 849902
  2. Yazar: ŞAHİN ALTUĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BİLGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 557
Özet
Çalışmamızın konusunu Türk Ceza Kanunu'nun 245. maddesinde düzenlenen“banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması suçu”oluşturmaktadır. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmamızın ilk bölümünde bilişim suçlarına ilişkin genel bilgiler verilmiş, bu suçların işlenmesinde kullanılan yöntemler belirtilmiş, kartlı ödemeler sistemi ile banka ve kredi kartlarının özellikleri açıklanmıştır. Çalışmamızın ikinci bölümünde Türk Ceza Kanunu'nun 245. maddesinde yer alan suç tipleri kapsamlı şekilde değerlendirilmiştir. Çalışmamızın son bölümünde ise bu suçlar ile Türk Ceza Kanunu ve diğer özel ceza kanunlarında düzenlenen benzer nitelikteki suçların ilişkisi ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Türk Ceza Kanunu'nun 245. maddesinde birbirinden bağımsız olan üç farklı suç tipine yer verilmiştir. Bu maddenin ilk fıkrasında gerçek bir banka veya kredi kartının kötüye kullanılması suçu düzenlenmiştir. Söz konusu maddenin ikinci fıkrasında ise banka veya kredi kartlarının sahte olarak üretilmesi, satılması, satın alınması, devredilmesi veya kabul edilmesi suçu düzenlenmiş; aynı maddenin üçüncü fıkrasında ise sahte oluşturulan veya sahtecilik yapılan banka veya kredi kartı ile yarar sağlanması suçu hüküm altına alınmıştır. Türk Ceza Kanunu'nun 245. maddesinin dördüncü fıkrasında açıkça ifade edildiği için şahsi cezasızlık sebepleri yasal koşullar oluştuğunda yalnızca gerçek bir banka veya kredi kartının kötüye kullanılması suçu açısından uygulanabilir. Aynı şekilde bu maddenin beşinci fıkrasındaki düzenleme uyarınca etkin pişmanlık hükümleri yasal şartlar gerçekleştiği takdirde sadece gerçek bir banka veya kredi kartının kötüye kullanılması suçu bakımından uygulanabilecektir. Çalışmamızda bu suç tipleri detaylı olarak incelenmiş, suçların başta unsurları olmak üzere birbirinden farklı olan yönleri açıklanmıştır. Bu kapsamda suç tipleri ayrıntılı biçimde değerlendirilirken teşebbüs, iştirak ve içtimaı gibi suçun özel görünüş şekilleri de incelenmiştir. Çalışma konumuz olan üç farklı suçun soruşturma ve muhakeme usulü de ayrıntılarıyla açıklanmıştır. Türk Ceza Kanunu'nun 245. maddesinde düzenlenen suçlar incelenirken tartışmalı olan hususlarla ilgili olarak doktrinde bulunan farklı görüşlere yer verilmiş; ayrıca konuyla ilgili önemli Yargıtay kararlarına da değinilmiştir. Çalışmamızın sonunda ise Türk Ceza Kanunu'nun 245. maddesinde düzenlenen üç suç tipine ilişkin özet bilgilere yer verilmiş ve çalışma konumuzla ilgili olarak kanaatimizce yasal değişiklikler yapılmasının yararlı olacağını düşündüğümüz hususlar belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of our study is the crime of abuse of bank or credit cards regulated in Article 245 of the Turkish Criminal Code. Our study consists of three parts. In the first part of our study, general information on cybercrimes is given, the methods used in the commission of these crimes are specified, and the characteristics of the card payment system and bank and credit cards are explained. In the second part of our study, the types of crimes included in Article 245 of the Turkish Criminal Code (TCC) are comprehensively evaluated. In the last part of our study, the relationship between these crimes and similar crimes regulated in the Turkish Criminal Code and other special criminal codes is discussed in detail. Article 245 of the Turkish Criminal Code includes three different types of crimes that are independent of each other. The first paragraph of this article regulates the crime of abuse of a real bank or credit card. The second paragraph of the said article regulates the crime of counterfeit production, sale, purchase, tranfer or acceptance of bank or credit cards; and the third paragraph of the same article regulates the crime of benefiting from a counterfeit or forged bank or credit card. As it is clearly stated in the fourth paragraph of Article 245 of the Turkish Criminal Code, the reasons for personal impunity can only be applied for the crime of abuse of a real bank or credit card when the legal conditions are met. Likewise, pursuant to the provision in the fifth paragraph of this article, effective remorse provisions can only be applied in terms of the crime of abuse of a real bank or credit card if the legal conditions are met. In our study, these types of crimes are examined in detail and their different aspects, especially their elements, are explained. In this context, while the types of crimes are evaluated in detail, the special forms of the crime such as attempt, participation and aggregation are also examined. The investigation and prosecution procedures of the three different crimes that are the subject of our study are also explained in detail. While examining the crimes regulated under Article 245 of the Turkish Criminal Code, the different opinions in the doctrine regarding the controversial issues are included, in addition, important decisions of the Court Of Cassation on the subject are also stated. At the end of our study, summary information on the three types of crimes regulated in Article 245 of the Turkish Criminal Code is given and the issues that we think it would be useful to make legal amendments in our opinion regarding our subject of study are stated.