Oyunlarla matematik öğretiminin bilgi işlemsel düşünme becerisine yönelik öz yeterlilik algısına, matematik tutumuna ve başarısına etkisi
The effect of teaching mathematics with games based on computational thinking skills on computational thinking skills, mathematics attitudes and academic achievement
- Tez No: 849916
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY DOĞAN TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Küreselleşen Dünya da eğitim insanların ihtiyaçlarına göre değişmekte, gelişmekte ve şekil almaktadır. Sürekli değişen koşullar dinamik bir eğitim sistemini zorunlu kılmıştır. Bireyin 21. yy. yaşam koşullarına uyum sağlaması, sosyal hayatın bir parçası olarak yetenek ve becerilerini çağın ihtiyaçlarına göre geliştirmesi gerekmektedir. Bireylerin eleştirel düşünme, iletişim, işbirliği, yaratıcılık ve bilgi işlemsel düşünme becerilerini geliştirmek önemli bir durum haline gelmiştir. Bu bağlamda yapılan araştırmanın amacı bilgi işlemsel düşünme becerisine dayalı oyunlarla matematik öğretiminin bilgi işlemsel düşünme becerisine ve akademik başarıya etkisini belirlemektir. Araştırma 2021-2022 eğitim öğretim yılında Ankara ili Pursaklar ilçesi Gençlik Merkezinde araştırmacı tarafından açılan kursa katılan 30 7. sınıf öğrencisinin katılımıyla ön test-son test kontrol gruplu deneysel desen ile yürütülmüştür. Deney grubuna 7 hafta ve haftalık dört ders saati olmak üzere toplam 30 ders saati boyunca araştırmacı tarafından hazırlanan“Bilgi İşlemsel Düşünme Becerisine Dayalı Oyunlarla Matematik Öğretimi Programı”uygulanmıştır. Kontrol grubunda ise normal kurs programına devam edilmiştir. Araştırmada verilerin toplanmasında“Bilgi İşlemsel Düşünme Becerisine Yönelik Öz Yeterlilik Algısı Ölçeği”ve araştırmacı tarafından hazırlanan“Matematik Başarı Testi”kullanılmıştır. Araştırmanın veri toplama sürecinde veri toplama araçları deney ve kontrol gruplarına öntest ve son test olarak uygulanmıştır. Verilerin analizinde“Wilcoxon işaretli sıralar testi”ve“Mann Whitney U-testi”kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre kontrol grubundaki öğrencilerin matematik dersi başarılarında ön test-son test arasında anlamlı bir farklılık bulunmazken, deney grubundaki öğrencilerin matematik dersi başarılarında ön test-son test arasında anlamlı bir farklılık meydana gelmiş ve artış olmuştur. Bununla birlikte uygulama öncesinde deney ve kontrol gruplarının matematik dersi başarıları puanları arasında anlamlı bir fark bulunmazken uygulama sonrasında deney grubu lehine anlamlı bir fark meydana gelmiştir. Ayrıca kontrol grubundaki öğrencilerin bilgi işlemsel düşünme becerisine yönelik öz yeterliliklerinde ön test-son test arasında anlamlı bir farklılık meydana gelmiş ve düşüş yaşanmıştır. Deney grubundaki öğrencilerin bilgi işlemsel düşünme becerisine yönelik öz yeterliliklerinde ise ön test-son test arasında anlamlı bir farklılık meydana gelmiş ve artış olmuştur. Bununla birlikte uygulama öncesinde deney ve kontrol gruplarının bilgi işlemsel düşünme becerisine yönelik öz yeterlilik puanları arasında anlamlı bir fark bulunmazken uygulama sonrasında deney grubu lehine anlamlı bir fark meydana gelmiştir. Bu durum uygulanan“Bilgi İşlemsel Düşünme Becerisine Dayalı Oyunlarla Matematik Öğretimi”nin öğrencilerin matematik dersi akademik başarısı ve bilgi işlemsel düşünme becerisine yönelik öz yeterliliği üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In the globalizing world, education changes, develops and takes shape according to the needs of people. Constantly changing conditions have necessitated a dynamic education system. The individual needs to adapt to the 21st century living conditions and develop his abilities and skills as a part of social life according to the needs of the age. It has become an important situation to develop individuals' critical thinking, communication, cooperation, creativity and computational thinking skills. In this context, the aim of the research is to determine the effect of teaching mathematics with games based on computational thinking skills on computational thinking skills and academic success. The research was carried out with the pretest-posttest control group experimental design with the participation of 30 7th grade students who attended the course opened by the researcher at the Youth Center in Pursaklar district of Ankara in the 2021-2022 academic year. The“Mathematics Teaching Program with Games Based on Computational Thinking Skills”, prepared by the researcher, was applied to the experimental group for a total of 30 lesson hours, 7 weeks and four lessons per week. In the control group, the normal course curriculum was continued. In the study,“Self-Efficacy Perception Scale for Computational Thinking Skill”and“Mathematics Achievement Test”prepared by the researcher were used to collect data. In the data collection process of the research, data collection tools were applied to the experimental and control groups as pretest and posttest.“Wilcoxon signed-rank test”and“Mann Whitney U-test”were used in the analysis of the data. According to the results of the analysis, while there was no significant difference between the pre-test and post-test in the mathematics course achievement of the students in the control group, there was a significant difference between the pre-test and post-test in the mathematics course achievement of the students in the experimental group and there was an increase. However, while there was no significant difference between the mathematics course achievement scores of the experimental and control groups before the application, there was a significant difference in favor of the experimental group after the application. In addition, there was a significant difference between the pretest-posttest and a decrease in the self-efficacy of the students in the control group for computational thinking skills. There was a significant difference and an increase in the self-efficacy of the students in the experimental group towards computational thinking skills between the pre-test and post-test. However, while there was no significant difference between the self-efficacy scores of the experimental and control groups for computational thinking skills before the application, there was a significant difference in favor of the experimental group after the application. This shows that the applied“Mathematics Teaching with Games Based on Computational Thinking Skills”has a positive effect on students' academic success in mathematics course and their self-efficacy for computational thinking skills.