Eğitsel dijital oyunlarla desteklenen fen bilimleri öğretiminin öğrencilerin merak ve motivasyonları üzerine etkisi
The effect of science teaching supported by educational digital games on students' curiosity and motivation
- Tez No: 958527
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNSAL UMDU TOPSAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu araştırma, eğitsel dijital oyunlarla desteklenen fen bilimleri öğretiminin 5. sınıf öğrencilerinin merak ve motivasyon düzeyleri üzerindeki etkisini incelemektedir. İstanbul'daki bir devlet okulunda toplam 48 öğrenciyle yürütülen çalışmada, veri toplama sürecinde yakınsayan paralel karma desen kullanılmıştır. Her iki sınıfta da dersler, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli öğretim programına uygun şekilde planlanmıştır. Deney grubunda beş hafta boyunca dijital oyunlarla zenginleştirilmiş öğretim süreci yürütülmüş; kontrol grubunda ise müfredata dayalı etkinliklerle ders işlenmiştir. Veri toplama aracı olarak fen merak ölçeği, fen öğrenimine yönelik motivasyon ölçeği ve üç açık uçlu soru formu kullanılmıştır. Nicel analizler, deney grubundaki öğrencilerin fen bilimlerine yönelik merak düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı ve yüksek etki büyüklüğüne sahip bir artış olduğunu ortaya koymuştur. Motivasyon düzeyinde ise anlamlı bir fark görülmemekle birlikte, orta düzeyde etki büyüklüğü ile dikkat çekici bir gelişme gözlenmiştir. Nitel analizler, oyun temelli etkinliklerin öğrencilerin bilimsel merakını artırdığını, bilgi keşfine olan ilgilerini geliştirdiğini ve aktif katılım yoluyla motivasyonlarını olumlu etkilediğini göstermektedir. Sonuç olarak, eğitsel dijital oyunların bilimsel merakı geliştirmede etkili, motivasyonu desteklemede ise işlevsel bir araç olabileceği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research examines the impact of science instruction supported by educational digital games on the curiosity and motivation levels of 5th-grade students. Conducted with 48 students at a public school in Istanbul, the study employed a convergent parallel mixed design for data collection. Lessons in both classrooms were planned in accordance with the Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli curriculum. A five-week instructional process enriched with digital games was implemented in the experimental group, while the control group was taught with curriculum-based activities. Data collection tools included a science curiosity scale, a motivation scale for learning science, and three open-ended questionnaires. Quantitative analyses revealed a statistically significant increase in the science curiosity levels of students in the experimental group, with a high effect size. While no significant difference was observed in motivation levels, a notable improvement was observed with a moderate effect size. Qualitative analyses indicate that game-based activities increased students' scientific curiosity, improved their interest in knowledge discovery, and positively affected their motivation through active participation. As a result, it is evaluated that educational digital games can be an effective tool in developing scientific curiosity and a functional tool in supporting motivation.