Erkek amatör futbolcularda uygulanan kor antrenmanın denge, reaktif kuvvet indeksi, sürat ve kor bölgesi kaslarının kuvvet değerlerine etkisinin incelenmesi
Examination of the effects of core training applied to male amateur soccer players on balance, reactive strength index, speed and strength values of core muscles
  1. Tez No: 849938
  2. Yazar: OĞUZHAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AKKUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmada; erkek amatör futbolcularına uygulanan 12 haftalık kor antrenman programının seçilmiş bazı motor becerilere etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaca ulaşmak için 30 amatör futbolcu çalışma (ÇG) ve kontrol grubu (KG) olarak ikiye ayrıldı. Çalışma grubuna 12 hafta boyunca haftada 3 kez futbol antrenmanının yanı sıra kor antrenman programı uygulandı. Kontrol grubu ise futbol antrenman programlarına devam ettiler. 12 haftalık bu sürecin başlangıcında her iki gruba da tanımlayıcı bilgilerin yanında flamingo ve Y denge testi, 10 m ve 30 m sürat testi, reaktif kuvvet indeksini ölçmek için“My Jump 2 ”uygulaması ile sıçrama testi, mekik, şınav, plank, bacak kaldırma, sırt ve bacak kuvveti testleri yapıldı. Bu ölçümlerin sonuçları ön test olarak kaydedildi. 12 hafta süren kor çalışmalarından sonra aynı ölçümler yapılarak son test olarak kaydedildi. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 26.0 paket programı kullanıldı. Kontrol ve çalışma grubu erkek amatör futbolcuların vücut yağ yüzdesi, beden kitle indeksi, flamingo denge testi, Y denge testi, 10 ve 30 metre sürat testi, mekik, şınav, bacak kaldırma, plank, sırt kuvveti ve bacak kuvveti testi, reaktif kuvvet indeksine ilişkin verilerin ön ve son test ölçümleri arasındaki farkın belirlenmesi Repeated Measures Anova testi ile analiz edildi. Bağımlı grupların ön test son test sonuçlarının karşılaştırılmasında (Paired Samples) T testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the effects of a 12-week core training program applied to male amateur soccer players on some selected motor skills. To achieve this goal, 30 amateur soccer players were divided into two groups: experimental group (EG) and control group (CG). In addition to soccer training, a core training program was applied to the EG three times a week for 12 weeks. The control group continued their football training program. At the beginning of the 12-weeks training program, descriptive information including height, body weight, percent body fat and BMI were measured and calculated for both groups. In addition, the flamingo balance test, Y balance tests, 10 and 30 m speed tests, jump tests, sit-ups, push-ups, plank, leg lifts, back force test and leg force test were performed, the reactive strength index was calculated. The results were recorded as a pre-test. After 12 weeks of core training, the same measurements and tests were made and recorded as the post-test. SPSS 26.0 package program was used for statistical analyzes the data obtained. Determining the difference between the pre- and post-test measurements of the data was analyzed with the Repeated Measures Anova test. Paired Samples T test was used to compare the pre-test and post-test results of dependent groups.