Erişkin kanser hastalarında hastanın boyu kılavuz alınarak yerleştirilen implante edilebilir santral venöz portların geleneksel göğüs radyografisi ile belirlenen uç kısım yerleşiminin komplikasyon ve hasta memnuniyeti üzerine etkileri
The effects of the end part placement of implantable central venous ports placed by taking the height of the patient as a guide in adult cancer patients, as determined by conventional chest radiography, on complications and patient satisfaction.
  1. Tez No: 852117
  2. Yazar: HAKKI CAN AKPOLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR DEMİRGAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Giriş Bu retrospektif çalışmada total implante edilebilir venöz erişim portu (TİVEP) uygulamalarında, hastaların göğüs radyografileri incelenerek kateter uç konumunun karinaya olan mesafesi, hedef bölgede olup olmayışı, kateter uç konumunun komplikasyonlar ile ilişkisi ve bu durumların hasta memnuniyeti üzerine etkileri değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntemler Bu retrospektif çalışma, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Etik Kurulu tarafından incelenmiş ve onaylanmıştır. (2023/10/09/065). Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı'nda 2021 - 2023 tarihleri arasında sağ juguler ven (İJV) ve sağ subklavyen ven (SKV) yoluyla TİVEP implantasyonu yapılan 314/297 hastanın klinik ve radyolojik bilgileri incelenmiştir. Tüm radyografiler, kateter ucu pozisyonunu belirleyen kurul sertifikalı radyologlar tarafından değerlendirilmiştir. Posteroanterior akciğer grafisi, sağ atrium (SA)- vena kava süperior (VKS) yani kava-atrial bileşke (KAB) kateter ucuna olan mesafeyi (mm) ve karina-KAB mesafe uzunluğunu (mm) ölçmek için kullanılmıştır. Ayrıca, kateter ucunun karinaya göre konumu (karinanın altında veya üstünde) ve kateter ucunun hedef bölge içinde olup olmadığı da değerlendirilmiştir. Hedef bölge KAB' nin 2 cm üstünde ve 1 cm altında kalan alan olarak tanımlanmıştır. Vertebral gövde ünitesi (VGÜ), omurlar arası disk boşluğu da dahil olmak üzere iki komşu omur gövdesi arasındaki mesafe olarak tanımlandı ve omurun alt uç plakasından, karinaya karşılık gelen seviyede alt omurun alt uç plakasına kadar ölçüldü. Karinanın yeri, bronşiyal bifurkasyonun kökenini gösteren göğüs radyografisinde belirlenmiştir. Göğüs radyografisinde, VGÜ karinaya karşılık gelen seviyede ölçüldü. Karinanın 2,4 VGÜ altına denk gelen seviye KAB ve optimal uç pozisyonu seviyesi olarak kabul edildi. Çalışmamızdaki birincil sonlanım noktası, TİVEP kateterinin optimal uç pozisyonunun KAB' nin 2 cm üzerinde ve 1 cm altında olması ve bu durumun postoperatif komplikasyonlar üzerine etkisiydi. İkincil sonlanım noktaları ise kateterizasyon bölgesi, kateter ucunun karinaya göre konumu ve ultrason kılavuzluğu yapılıp yapılmadığı gibi durumların işleme bağlı komplikasyonlar üzerindeki etkisiydi. Bulgular Kateterin ortalama kullanım süresi 234,5 gün olup, bu süre 1 ila 720 gün arasında değişmektedir. TİVEP aracılığıyla uygulanan ortalama kemoterapi sayısı 12'dir (aralık, 1-50). Hastaların yüzde 55'inde işlem sırasında ultrasonografi kullanılmıştır. Hastaların % 66'sında venöz ponksiyon için sadece bir girişimde bulunulurken, %12,79' unda 3 veya daha fazla girişimde bulunulmuştur. Venöz ponksiyon girişimlerinin sayısı ultrasonografi (USG) kılavuzluğunda ve USG kılavuzluğunda olmayan prosedürlerde benzerdi (p=0,115). Ayrıca, sonuçlarımıza göre işlem sırasında USG rehberliği arteriyel ponksiyon (p=0,454) ve pnömotoraks (p=0,490) insidansını etkilememiştir. Kateterizasyon, 148 hastada İJV, 149 hastada ise SKV yoluyla gerçekleştirilmiştir. Ultrasonografi kılavuzluğu, İJV yoluyla girişim yapılan hastalarda daha yüksekti (sırasıyla 144 (%97,27) vs.
Özet (Çeviri)
In this retrospective study, the distance of the catheter tip position to the carina, whether it was in the target area or not, the relationship of the catheter tip position with complications and the effects of these conditions on patient satisfaction were evaluated in the chest radiographs of the patients in order to minimise complications and provide maximum patient satisfaction in total implantable venous access port (TIVAP) applications. Material and Methods This retrospective study was reviewed and approved by the Health Sciences University Bağcılar Training and Research Hospital Ethics Committee (2023/10/09/065). Clinical and radiological data of 314/297 patients who underwent TIVAP implantation through the right jugular vein and right subclavian vein in the Department of Anaesthesiology and Reanimation between November 2021 and February 2023 were collected. All radiographs were read by board-certified radiologists who determined the catheter tip position. Chest radiographs were used to measure the distance from the atrio-caval junction (RA-SVC) to the catheter tip (mm) and the carina-RA-SVC length (mm). The position of the catheter tip relative to the carina (above or below the carina) and whether the catheter tip was within the target area were also assessed. The target area was defined as the area 2 cm above and 1 cm below the RA-SVC. The vertebral body unit (VBU) was defined as the distance between two adjacent vertebral bodies, including the intervertebral disc space, and was measured from the lower endplate of the vertebra to the lower endplate of the lower vertebra at the level corresponding to the carina. The location of the carina is determined on a chest radiograph showing the origin of the bronchial bifurcation. On the chest radiograph, the VBU was measured at the level corresponding to the carina. The level 2.4 VBU below the carina was considered as the level of the cava-atrial junction and optimal tip position. The primary endpoint of our study was the optimal tip position of the TIVAP catheter 2 cm above and 1 cm below the CAJ and its effect on postoperative complications. Secondary endpoints were the effect of the site of catheterisation, the position of the catheter tip relative to the carina, and whether or not ultrasound guidance was performed on procedure-related complications. Results The mean duration of the catheter life span was 234.5 days, with the range of 1 to 720 days. The mean number of chemotherapy administered through the TIVAP was 12 (range, 1-50). Ultrasonography was used during the venipuncture in 55 percent of the patients. While only one attempt was made for venous puncture in 66% of the patients, 3 or more attempts were made in 12.79%. The number of venous puncture attempts was similar in USG-guided and non-USG-guided procedures (p=0.115). In addition, USG guidance did not affect the incidence of arterial puncture (p=0.454) and pneumothorax (p=0.490) incidence according to our results. Catheterization was performed via insertion into an IJV in 148 patients and via a SCV in 149 patients. Ultrasonography guidance was higher in the patients who underwent intervention through the IJV (144 (97.27%) vs.