Psöriazis hastalarında erken psöriatik artrittarama anketinin türkçe validasyonu
Turkish validation of the early psoriatic arthritis screening questionnaire in psoriasis patients
- Tez No: 849947
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜL SOYSAL GÜNDÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş ve Amaç: Psöriatik artrit (PsA) psöriyazisli hastalarda görülen spondiloartropatiler grubu içerisinde yer alan inflamatuar, sistemik bir hastalıktır. Bu çalışmada daha önce Tinazzi ve ark. tarafından psöriazis hastalarında hızlı, basit ve güvenilir bir şekilde psöriatik artrit (PsA) taraması yapma amacıyla geliştirilen ̋ Erken Psöriatik Artrit Tarama Anketi (EARP) ̏ isimli anketin Türkçe validasyonu ve güvenilirlik çalışmasını yapmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Şubat 2023- Kasım 2023 tarihleri arasında Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji polikliniğine başvuran çalışma kriterlerini karşılayan Psöriazis tanısı almış gönüllüler dahil edildi. Psöriazis tanısına sahip hastalar, PsA tanısı doğrulanmadan önce kendi kendilerine uygulanan Dr. Tinazzi'den izin alarak çevirisi yapılan EARP anketinin Türkçe çevirisini doldurmuşlardır. Sonrasında dermatoloji hekimi tarafından dermatolojik muayeneleri yapıldı. Daha sonra hastalar Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Romatoloji Polikliniğine yönlendirildi. Hastalarda ön değerlendirme sonrası çalışmaya dahil olan tüm hastaların demografik verileri, inflamatuar bel ağrısı, kalça ağrısı, periferik artrit, entezit, daktilit bulgularının olup olmaması, aile öyküleri, boy, kilo, vücut kitle indeksi (VKİ) değerleri kayıt altına alındı. Hastalar bir romatoloji uzmanı tarafından psöriatik artrit tanı kriterleri (CASPAR) kullanılarak değerlendirildi. Elde edilen veriler SPSS 21.0 programı ile analiz edilmesi planlanmıştır. Bulgular: PsA tanı yaşı 4.dekat olarak saptandı. Çalışma sonucunda kadın hastalarda PsA varlığı daha yüksek bulundu. VKİ yüksek olan hastalarda PsA gelişme riski anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Psöriazis süresi daha uzun olan hastalarda PsA daha sık geliştiği saptandı. İnflamatuvar bel ağrısı ve/veya kalça ağrısı olan hastalarda PsA görülme oranı daha yüksek bulundu. Çalışmamızda kesme değeri ≥3,5 olarak alındığında, duyarlılık %89, özgüllük %89 saptanmıştır. Tüm soruların Cronbach's Alpha değeri ile hesaplandığında 0.760 olarak bulunmuştur. EARP anketinin PsA'nın erken tanısını koymada yüksek duyarlılık ve özgüllük göstermiş olup Türk toplumu için uygulanabilir ve güvenilir kabul edilmiştir. Sonuç: Çalışmamız Türk toplumunda geçerlilik sağlamış olup çok merkezli çalışmaların yapılmasını önermekteyiz. Sonuçlarının başarılı olması ve literatürün de desteklediği gibi erken PsA tanısını koymada başka bir anket olmaması sebebiyle, EARP anketini psöriazis düşünülen hastalar için özellikle dermatoloji kliniği başta olmak üzere birçok hekim tarafından kullanılmasını önermekteyiz. Bu validasyon çalışması ile EARP anketinin daha yaygın kullanılması ve PsA hastalarının erken tanı alması sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Psoriatic arthritis (PsA) is an inflammatory, systemic disease within the group of sypondyloarthropathies seen in patients with psoriasis. In this study, we aimed to perform a Turkish validation and reliability study of Early Psoriatic Arthritis Screening Questionnaire (EARP), which was previously developed by Tinazzi et al.to screen for psoriatic arthritis in psoriasis patients in a rapid, simple and reliable manner. Materials and Methods: Volunteers diagnosed with psoriasis who met the study criteria and applied to Manisa Celal Bayar University Faculty of Medicine Dermatology outpatient clinic between February 2023 and November 2023 were included in the study. Patients wiht psoriasis completed the Turkish translation of the EARP questionnaire, which was translated with the permission of Dr Tinazzi, which was self-administered before the diagnosis of PsA was confirmed. Afterwards, dermatological examinations were performed by a dermatology physician. The patients were then referred to Manisa Celal Bayar University Faculty of Medicine, Rheumatology Outpatient Clinic. After preliminary evaluation, demografic data, presence or absence of inflammatory low back pain, hip pain, peripheral arthritis, enthesitis, dactylitis findings, family history, height, weight, body mass index (BMI) values of all patients included in the study were recorded. The patients were evaluated by a rheumatologist using the diagnostic criteria for psoriatic arthritis (CASPAR). The data obtained were planned to be analysed with SPSS 21.0 software. Results: The age at diagnosis of PsA was found to be the 4th decade. The presence of PsA was found to be higher in female patients. The risk of PsA development was significantly higher in patients with higher BMI. PsA was found to develop more frequently in patients wiht longer duration of psoriasis. The incidence of PsA was higher in patients with inflammatory low back pain and/or hip pain. In our study, when the cut-off value was taken as ≥3.5, sensitivity and specificity were found to be %89 and %89, respectively. The Cronbach's Alpha value of all questions was found to be 0.760. The EARP questionnaire showed high sensitivity and specificity for the early diagnosis of PsA and was considered to be applicable and reliable for the Turkish population. Conclusion: Our study was validated in the Turkish population and we recommend multicentre studies. Since the results were successful and there is no other questionnaire for early diagnosis of PsA as supported by the literature, we recommend that the EARP questionnaire should be used by many physicians, especially in dermatology clinics, for patients with psoriasis. With this validation study, the EARP questionnaire will be used more widely and early diagnosis of PsA patients will be ensured