Akran yönderliği tekniğinin Türkçe ve İngilizce yazılı anlatım becerisinin gelişimindeki etkililiği
Effectiveness of a peer coaching technique on developing Turkish and English writing skills
  1. Tez No: 850029
  2. Yazar: BUKET SELİN SAYIN ŞENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK PEÇENEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 442
Özet
“Akran Yönderliği Tekniğinin Türkçe ve İngilizce Yazılı Anlatım Becerisinin Gelişimindeki Etkililiği”başlıklı bu araştırmada, Sosyal Yapılandırmacılığı temeline alan Akran yönderliği tekniğine dayalı yazma etkinliklerinin İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen Türk öğrencilerin Türkçe ve İngilizce yazılı anlatım becerilerine bir katkısının olup olmadığını değerlendirmek amaçlanmıştır. Akran yönderliği tekniğinin öğrencilerin eleştirel düşünme becerilerine ve yazmaya karşı tutumlarına katkısının olup olmadığını ortaya çıkarmak bu araştırmanın bir diğer amacıdır. Akran yönderliği tekniğinin öğrencilerin anadillerinde, hedef dillerinde, eleştirel düşünme becerilerinde ve yazma tutumlarında cinsiyetleri bakımından bir farklılık yaratıp yaratmadığını ortaya çıkarmak ise tezin alt amaçlarındandır. Araştırmada çalışma grubunu Ankara iline, Çankaya ilçesine bağlı bir devlet Anadolu Lisesinde onuncu sınıfta eğitim alan yüz öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada hem nicel hem de nitel verilerin sıralı bir şekilde toplanmasını amaçlayan karma desen kullanılmıştır. Nicel verilere ulaşmak için ön-test son-test kontrol deney gruplu deneysel yöntem kullanılmıştır. 1.dönem İngilizce dersi karne notlarına göre birbirine denk kontrol ve deney grupları oluşturulmuştur. Kontrol ve deney grubu öğrencileri ön test ve son testte kendilerine verilen görselden yola çıkarak anadilinde ve hedef dilde yazma etkinliğini tamamlamışlardır. Ön test sonrası deney gruplarına ardıl bir şekilde Türkçe ve İngilizce olmak üzere on saat akran yönderliği tekniği eğitimleri araştırmacı tarafından verilmiş ve eğitimler sonrası deney grupları on hafta boyunca akran yönderliği tekniği kullanarak yazma etkinliklerini tamamlamışlardır. Kontrol grupları ise anadilinde ve hedef dilde on hafta boyunca eğitim programlarında yer alan yazma etkinliklerine devam etmişler ve araştırmacı kontrol gruplarının Türkçe ve İngilizce metinlerine geribildirim vermiştir. On hafta boyunca kontrol grubunun anadili ve hedef dil yazma etkinliklerine araştırmacı geribildirim vermiştir. Kontrol ve deney grubu öğrencilerinin ön test ve son testte yazdıkları Türkçe ve İngilizce metinler alanlarında uzman üç değerlendirici tarafında puanlanmış ve puanların ortalaması esas alınarak iki grup arasındaki farkın istatistiksel analizi yapılmıştır. Ön test öncesi ve son test sonrası kontrol ve deney gruplarına eleştirel düşünme eğilimi ve yazma tutumu anketleri uygulanmış ve aradaki fark istatistiksel olarak ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca, akran yönderliği tekniğinin öğrencilerin cinsiyetleri bakımından anadillerinde, hedef dillerinde, eleştirel düşünme becerilerinde ve yazma tutumlarındaki etkisi incelenmiştir. Nitel verilere ulaşmak için ise deney grubu öğrencileri tarafından ön test ve son testte yazılan metinler araştırmacı tarafından içerik analizi tekniği ile incelenmiştir. Ayrıca, uygulama sonunda, gönüllü deney grubu öğrencileri ile araştırmacı tarafından yüz yüze yapılandırılmış sorularla görüşme gerçekleştirilmiş ve görüşmelerden elde edilen bulgular araştırmacı tarafından değerlendirilmiştir. Araştırmadan elde dilen nicel ve nitel bulgulara göre akran yönderliği tekniğinin İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen lise öğrencilerinin anadillerine ve hedef dillerine olumlu etkisinin olduğu görülmüştür. Ayrıca, akran yönderliği tekniğinin öğrencilerin eleştirel düşünme eğilimlerine ve yazma tutumuna olumlu katkısının olduğu tespit edilmiştir. Ek olarak, akran yönderliği tekniğinin kız öğrencilerin anadillerinde, hedef dillerinde, eleştirel düşünme becerilerinde ve yazma tutumlarındaki olumlu etkisinin erkek öğrencilere kıyasla daha fazla olduğu fark edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, titled“Effectiveness of a Peer Coaching Technique on Developing Turkish and English Writing Skills”, it was aimed to evaluate whether writing activities based on peer coaching technique, which is based on Social Constructivism, contribute to the Turkish and English writing skills of Turkish students who learn English as a foreign language. Another aim of this research is to find out whether the peer coaching technique contributes to students' critical thinking skills and attitudes towards writing. To find out whether peer coaching technique creates a difference in students' mother tongue, target language, critical thinking skills and writing attitudes in terms of their gender is one of the sub-objectives of this thesis. In the thesis, the study group consisted of one hundred students studying in the tenth grade of a state high school in Çankaya, Ankara. In the research, a mixed design was used to collect both quantitative and qualitative data in a sequential manner. In order to obtain quantitative data, pre-test and post-test control experimental group experimental method was used. Control and experimental groups were formed according to the semester English grades of the study group. The control and experimental group students completed the writing activities in their mother tongue and target language based on the image given to them in the pre-test and post-test. After the pre-test, ten hours of peer coaching technique training, in Turkish and English, were given to the experimental groups consecutively by the researcher, and after the training, the experimental group completed the writing activities using the peer coaching technique for ten weeks. The control group, on the other hand, continued writing activities in the curriculum in Turkish and English lessons and the researcher gave feedback to the control group's Turkish and English writing activities for ten weeks. Turkish and English texts written by the students of the control and experimental groups in the pre-test and posttest were scored by three evaluators who are experts in their fields, and a statistical analysis of the difference between two groups was made based on the average of the scores. Critical thinking skills and writing attitude questionnaires were applied to the control and experimental groups before the pre-test and after the post-test, and the difference was statistically revealed. In addition, the effect of peer coaching technique on students' mother tongue, target language, critical thinking skills and writing attitudes in terms of gender was examined. In order to reach qualitative data, the texts written by the experimental group students in the pre-test and post-test were observed with content analysis method by the researcher. In addition, at the end of the practice, interviews were conducted with the volunteer experimental group students with face-to-face structured questions by the researcher and the findings obtained from the interviews were evaluated by the researcher. According to the quantitative and qualitative findings obtained from the study, it was seen that the peer coaching technique had a positive effect on the mother tongue and target language of high school students who learned English as a foreign language. In addition, it has been found out that the peer coaching technique has a positive contribution to students' critical thinking skills and writing attitude. In addition, it was perceived that the positive effect of the peer coaching technique on female students' mother tongue, target language, critical thinking skills and writing attitudes was higher than male students.