Uzaktan eğitim süreçlerine sinirbilimsel bir perspektif
A neuroscientific perspective on distance education processes
  1. Tez No: 850068
  2. Yazar: AYŞEGÜL YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ŞİRİN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Uzaktan eğitim, sanal ortam teknolojilerinin hızla gelişmesiyle birlikte son yıllarda giderek yaygınlaşan bir öğrenme-öğretme yöntemi haline gelmiştir. Özellikle Covid-19 pandemisinin doğurduğu birtakım gereksinimin de yol açtığı bir küresel eğitimsel konjonktür nedeniyle birçok ülke uzaktan eğitime geçerek sanal ortam teknolojilerini benimsemek zorunda kalmıştır. Sanal ortam teknolojilerinin hızla gelişmesi ve tüm dünyayı etkileyen pandemi süreciyle birlikte eğitim öğretim faaliyetlerinde kullanılmaya başlanması sanal eğitim teknolojileri bağlamında ele alınan uzaktan eğitim yönteminin olumlu ya da olumsuz yönlerinin detaylı bir şekilde incelenmesini gerekli kılmıştır. Bu çalışmada uzaktan eğitim ortamları sinirbilimsel bir perspektifle ele alınmış olup belgesel tarama yöntemiyle incelenmiştir. Bu çalışmanın amacı kavramsal bir bakış açısı ve literatür taramasına dayalı bir metodolojiyle örgülenmiş, nöro-biyolojik bir perspektif benimsenerek uzaktan eğitimin olumlu ve olumsuz yönlerininin derinlemesine ele alınmasını öngören bir argümantasyon ortaya koymaktır.Bu çalışma sanal eğitimin problemli durumları ve öğrencilerin nöro-bilişsel gelişimi ve nöro-pedagojik durumları üzerindeki olumsuz ve sınırlı da olsa birtakım olumlu etkilerinin olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
With the rapid development of virtual environment technologies, distance education has become a learning-teaching method that has become increasingly widespread in recent years. Especially due to a global educational conjuncture caused by some needs and emergencies caused by the Covid-19 pandemic, many countries have had to adopt virtual environment technologies by switching to distance education. The rapid development of virtual environment technologies and the use of this technologies in educational activities with the pandemic process affecting the whole world necessitated a detailed examination of the positive or negative aspects of the distance education methods an modules, considered in the context of virtual education technologies. In this study, distance education environments were handled with a neuroscientific perspective and were examined by documentary scanning method. The aim of this study is to present an argumentation that envisages an in-depth discussion of the positive and negative aspects of distance education by adopting a neuro-biological perspective, woven with a methodology based on a conceptual perspective and literature review. In the final course of this investigation, It was found that such an educational paradigm has some negative and limitedly considerate positive effects on pedagogical processes on the part of the individuals.