Matematiksel öğrenme güçlüğü (Diskalkuli) olan öğrencilerin dört işlem problemi çözme sürecinde zihinden işlem stratejilerini nasıl kullandıklarının incelenmesi
Mathematical learning difficulties (Dyscalculia) of students in the process of solving four operations problems: Examination of mental computation strategies
- Tez No: 850091
- Danışmanlar: PROF. DR. ESİN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Matematiksel öğrenme güçlüğü (diskalkuli) olan öğrencilerin dört işlem problemi çözme sürecinde zihinden işlem stratejilerini nasıl kullandıklarını incelemeyi amaçlayan bu araştırma açıklayıcı durum araştırması desenindedir. Araştırmanın katılımcılarını diskalkuli olan 3. ve 4. sınıf seviyesindeki dört öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri klinik görüşmeler sırasındaki video kayıtları, öğrenci defterleri, araştırmacı notları, öğretmen ve velilerle yapılandırılmamış görüşmeler ile toplanarak tematik analiz, betimsel analiz ve içerik analizi ile analiz edilmiştir. Araştırmada erken çocukluk döneminden itibaren bireysel özelliklerine göre düzenlenmiş ortamlarda eğitim alan öğrencinin dört işlem problemi çözme sürecinde kullandığı zihinden işlem stratejilerinin diğer üç öğrenciye göre farklılık gösterdiği ve zihinden işlem stratejilerini daha etkin kullanabildiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, designed as an explanatory case study, aims to examine how students with mathematical learning difficulties (dyscalculia) employ mental calculation strategies in the process of solving arithmetic problems. The participants of the research consist of four students at the 3rd and 4th-grade levels who have dyscalculia. Data for the study were collected through video recordings during clinical interviews, student notebooks, researcher notes, and unstructured interviews with teachers and parents. Thematic analysis, descriptive analysis, and content analysis were employed to analyze the data. The study concludes that the mental calculation strategies used by the student, who received education in environments organized according to individual characteristics from early childhood, differ from the other three students in solving arithmetic problems, and it is found that this student can use mental calculation strategies more effectively.