CNC tornalarda programlama ve konstrüksiyon ilkeleri
Mechanical design and program of CNC lathes
- Tez No: 85012
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT DİKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZET 21. yy 'a gireceğimiz şu çok yakın zaman içinde geçmişimize baktığımız zaman teknolojinin ne kadar hızlı ve modem bir şekilde geliştiğini fark etmekteyiz.Teknolojinin böyle hızlı bir şekilde gelişim süreci NC tezgahlar ile başlamaktadır.Bu sistemler ile birlikte CNC'ye ilk adım atılmış ve kısa bir zaman içinde bu teknoloji tutulamaz hale gelip yoluna devam etmiştir.Buna CAD- CAM sistemleri de eklenince artık insan faktörü ikinci planda kalmış ve teknoloji ön plana çıkmıştır. Bu tezde göreceğiniz gibi NC tezgahlarda programlama sisteminin CNC'ye göre daha zor olması, hafızaya alma olmaması, elektrik kesintilerinde tekrar programlama yapılması operatörün işini zorlaştırmaktaydı.Fakat CNC ile bu sorunların hepsi çözümlenmiştir. CNC takım tezgahlarının konvansiyonel tezgahlardan farkı ise kalite faktörü, seri imalat ve karmaşık parçaların kısa bir zaman içinde işlenmesidir. Ama son yıllarda bu konvansiyonel takım tezgahları eski popülaritesini kaybetmiştir. CNC tezgahlarda bir kontrol ünitesi ile beraber her eksende servo motorlar bulunmakta, ana motordan fenermiline kayış-kasnak sistemi ile hareket verilmektedir.Takım hareketi çok hassas olan vidalı miller ile sağlanmakta, taret veya magazin ile isimlendirdiğimiz yerlere alabilecek kapasitede takımlar bağlanmaktadır.Parça bağlama yöntemi de tornalarda sert ayaklar veya tornalanmış yumuşak ayaklar, çubuk sürücü tertibatı veya pens sistemi ile mümkündür. Bu tezde Fanuc kontrol sistemine ait programlama eklerdeki belirtilen örneklerle detaylarıyla anlatılmıştır. Artık teknoloji CNC lerin geliştirilmesi ile öyle bir hale geldi ki sadece CAD-CAM sistemi ile veya manuel olarak programlama yaparak tek bağlamada tornalama, frezeleme, delme ve klavuz çekme gibi talaş kaldırma yöntemleri tek bir makinada uygulanmaktadır. vtt
Özet (Çeviri)
ABSTRACT There isn't so many months to participate to 21st century and if we compare our past and now we can see technology had growed up very fast in a modern way.Technology growed up fast itself after NC machines discovered. With these systems it is put a step to CNC machines and after that technology had become popular and then had continued.Later CAD-CAM systems were discovered and human factor became second position and technology became first. As you see in these pages, to make a program in NC systems is more difficult than CNC, doesn't have any memory and if the electric switchs off you must make a program again. These difficult conditions make the operator loosing time.But after CNC machines all these difficulties don't become anymore.If you compare CNC with standard machines; quality, mass production and to machine the difficult parts in a very short and early time.Last years standard machines lost their old situation and popularity. In CNC machines there is a control sistem with servo motors in each axis.lt turns with belt construction from main motor to spindle. The turret can move with high precision ball screws and you can put the tools on turret or magazin for machining. If you want to clamp a workpiece it is possible with hard jaws, soft jaws, bar feeder system or collet chuck.. In this project, details of Fanuc control system programming with the examples are found in the enclosed pages.Now the technology becomes unbelievable after the engineers improved CNC. You make a program with CAD-CAM system or manual programming.In some of CNC machines you can make turning, milling, drilling, tapping, grinding in one clamping. \/ltl