İş yaşamında yalnızlık algısının örgütsel yabancılaşmaya ve örgütsel iletişime olan etkisi
The effect of the perception of loneliness in business life on organizational alienation and organizational communication
  1. Tez No: 850111
  2. Yazar: YAŞARE ÖZMEN ULUKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
İş yaşamında yalnızlık algısı, örgütsel yabancılaşma ve örgütsel iletişim kavramları çalışanların iş yaşamında karşılaşabilecekleri ve önem arz eden durumlardır. Çalıştığı örgüt içerisinde bazı sebeplerden dolayı yalnızlık yaşamaya başlayan kişi, yalnızlığın da etkisiyle zaman içerisinde örgütten yabancılaşmaya da başlayabilmektedir. Bununla birlikte kişinin iş yaşamında yaşamış olduğu yalnızlık duygusu örgütsel iletişimini de etkilemektedir. Yapılan bu çalışmada, iş yaşamında yalnızlığın otel çalışanlarının örgütsel yabancılaşma ve örgütsel iletişimleri üzerinde nasıl bir etkisinin olduğunun araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda çalışmanın örneklemini oluşturan 382 otel çalışanına anket yöntemi uygulanılarak çalışmanın verilerine ulaşılmıştır. Çalışmanın verileri ankette yer alan İş Yaşamında Yalnızlık Ölçeği, Örgütsel Yabancılaşma Ölçeği ve Örgütsel İletişim Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Veriler SPSS 25 programı ile analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonuçlarına bakıldığında, iş yaşamında yalnızlık ve alt boyutları, örgütsel yabancılaşma ile alt boyutları ve örgütsel iletişim arasında istatistiksel açıdan anlamlı ilişkinin olduğu tespit edilirken, iş yaşamında yalnızlığın örgütsel yabancılaşma üzerinde pozitif yönlü anlamlı etkisinin olduğu, iş yaşamında yalnızlığın alt boyutlarının da örgütsel yabancılaşmanın alt boyutları üzerinde pozitif yönlü anlamlı bir etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. İş yaşamında yalnızlığın ve alt boyutlarının örgütsel iletişime olan etkisine bakıldığında ise anlamlı ve pozitif yönlü etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Demografik değişkenlere ilişkin yapılan Anova ve T-testi sonuçlarına bakıldığında, çalışanların iş yaşamında yalnızlık düzeylerinin medeni durum, eğitim durumu ve pozisyon bağlamında anlamlı farklılıkları olduğu belirlenmiştir. Örgütsel yabancılaşma düzeylerinin yaş, eğitim durumu, pozisyon ve çalışma süresi bağlamında anlamlı farklılıkları olduğu belirlenmiştir. Son olarak örgütsel iletişim düzeylerinin medeni durum, eğitim durumu ve pozisyon bağlamında anlamlı farklılıkları olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışma iş yaşamında yalnızlık, örgütsel yabancılaşma ve örgütsel iletişim konularının ilk defa bir arada çalışılması bakımından özgün bir nitelik taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Perception of loneliness in business life, organizational alienation and organizational communication concepts are important situations that employees may encounter in business life. A person who begins to experience loneliness for some reasons within the organization he works for may also begin to alienate himself from the organization over time due to the effect of loneliness. However, the feeling of loneliness experienced by a person in his business life also affects his organizational communication. This study aimed to investigate the impact of loneliness in business life on organizational alienation and organizational communication of hotel employees.For this purpose, the data of the study was obtained by applying the survey method to 382 hotel employees, which constitute the sample of the study. The data of the study were collected using the Loneliness in Business Life Scale, Organizational Alienation Scale and Organizational Communication Scale included in the survey. Data were analyzed with SPSS 25 program. Looking at the results of the analysis, it was determined that there was a statistically significant relationship between loneliness in business life and its sub-dimensions, organizational alienation and its sub-dimensions and organizational communication, while loneliness in business life had a positive significant effect on organizational alienation, and the sub-dimensions of loneliness in business life were also sub-dimensions of organizational alienation. It was concluded that it had a positive and significant effect on the dimensions. When we look at the effect of loneliness and its sub-dimensions on organizational communication in business life, it has been determined that it has a significant and positive effect.Looking at the Anova and T-test results regarding demographic variables, it was determined that there were significant differences in the loneliness levels of employees in business life in the context of marital status, educational status and position. It has been determined that there are significant differences in organizational alienation levels in terms of age, educational status, position and working time. Finally, it was determined that there were significant differences in organizational communication levels in the context of marital status, educational status and position.This study is unique in that the issues of loneliness in business life, organizational alienation and organizational communication are studied together for the first time.