Örgütsel politika algısı, iş yaşamında yalnızlık ve örgütsel yabancılaşma ilişkisine yönelik bir araştırma
A research on the relationship of perceptions of organizational politics, loneliness at work and organizational alienation
- Tez No: 683310
- Danışmanlar: PROF. DR. CELALETDİN SERİNKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Örgütsel yaşamda örgütsel politika algısı, iş yaşamında yalnızlık ve örgütsel yabancılaşma konuları önemli araştırma konuları olmaya başlamıştır. Örgütsel politika algısı, işgörenlerin çalışma arkadaşlarının davranışlarının ardındaki maksadını anlamasıdır. İş yaşamında yalnızlık, istenilen ilişkiler ile gerçek ilişkiler arasındaki uyumsuzluktur. Örgütsel yabancılaşma, işgörenin yaptığı işe yönelik şevkinin kalmamasıdır. Bu çalışmanın amacı, örgütsel politika algısı, iş yaşamında yalnızlık ve örgütsel yabancılaşma arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Bir diğer amaç ise örgütsel politika algısının iş yaşamında yalnızlık ve örgütsel yabancılaşmaya etkisinin sorgulanmasıdır. Ayrıca örgütsel politika algısı, iş yaşamında yalnızlık ve örgütsel yabancılaşmanın katılımcıların demografik özellikleri bakımından farklılıkları olup olmadığını tespit etmek de amaçlanmaktadır. Bu araştırmanın örneklemi, Antalya Muratpaşa Belediyesinde görev yapmakta olan 374 personelden oluşmaktadır. Araştırmanın amacına ulaşabilmek için personele anket yöntemi uygulanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre örgütsel politika algısı, iş yaşamında yalnızlık ve örgütsel yabancılaşma arasında pozitif yönlü, orta kuvvette ve anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Örgütsel politika algısının hem iş yaşamında yalnızlığa hem de örgütsel yabancılaşmaya pozitif yönlü, orta kuvvette ve anlamlı bir etkisinin olduğu bulunmuştur. Örgütsel politika algısı bakımından gruplar arasında cinsiyet, yaş, çalışma durumu ve kurumda çalışma yılına göre farklılıklar bulunmuştur. İş yaşamında yalnızlık açısından gruplar arasında cinsiyet, yaş, eğitim ve medeni duruma göre farklılıklar saptanmıştır. Örgütsel yabancılaşma bakımından gruplar arasında eğitim durumuna göre farklılık tespit edilirken çalışma durumu ve kurumda çalışma yılına göre farklılık tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
In organizational life, perceptions of organizational politics, loneliness at work and organizational alienation have become important research topics. Organizational politics perception is to understand the purpose behind the behaviour of the employess' work colleagues. Loneliness at work is the incompatibility between desired relationships and real relationships. Organizational alienation is the lack of enthusiasm of the employee for her/his work. The aim of this study is to determine the relationship between perceptions of organizational politics, loneliness at work and organizational alienation. Another aim is to question the effect of perceptions of organizational politics on loneliness at work and organizational alienation. Furthermore, it aims to determine whether there are differences in perceptions of organizational politics, loneliness at work and organizational alienation in terms of demographic characteristics of the participants. The sample of this research consists of 374 personnel working in Antalya Muratpaşa Municipality. To reach the aims of the research, the survey method was applied to the personnel. According to the results of the research, a positive moderate and significant relationship was determined among the perceptions of organizational politics, loneliness at work and organizational alienation. It was found that the perceptions of organizational politics have a positive, moderate and significant effect on both loneliness at work and organizational alienation. In terms of perceptions of organizational politics, differences were found among the groups according to gender, age, employment status and working year in the institution. In terms of loneliness at work, differences were found among the groups according to gender, age, education and marital status. In terms of organizational alienation, there was a difference among the groups according to educational status, but no difference could be determined according to working status and working year in the institution.