Örgütsel yalnızlığın tükenmişlik üzerine etkisinde öz yeterlilik algısının aracılık rolünün incelenmesi
The Mediating role of self-efficacy perception on effect of organizational loneliness on burnout
  1. Tez No: 752017
  2. Yazar: HİLAL GÖKÇE BÜYÜKNALBANT
  3. Danışmanlar: DR. AHMET COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Hayatın her alanında karşımıza çıkan yalnızlık, rekabetin artması, bireyin beklentilerinin karşılanmaması, insan ilişkilerinde yaşanan değişimler ve artan iş yükü gibi sebeplerle çalışma ortamında da görülebilmekte, bireyin hem günlük yaşamını hem de iş yaşamını olumsuz yönde etkilemektedir. Önemi ve görülme sıklığı artan örgütsel yalnızlığın sürekli hale gelmesi hayal kırıklığı, yorgunluk, umutsuzluk, kendini yetersiz hissetme ve yabancılaşma gibi duyguların ortaya çıkmasına, bireyin tükenmişlik yaşamasına neden olmaktadır. Tükenmişlik yaşayan bireyin hayatındaki olayları yürütmek ve üstesinden gelmek için yeterli kapasite ve performans seviyesine sahip olduğuna dair inancının bulunmaması da öz yeterlilik algısını düşürmektedir. Bu araştırma; çalışanların örgütsel yalnızlık düzeylerinin tükenmişlik üzerindeki etkisini ve öz yeterlilik algısının aracılık rolünün analiz edilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Amaç doğrultusunda; kişisel bilgi formu, örgütsel yalnızlık ölçeği, tükenmişlik ölçeği ve öz yeterlilik ölçeğinden oluşan anket formu Kayseri Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren imalat işletmelerindeki çalışanlara uygulanmıştır. 398 geçerli anketten elde edilen bulgular bilgisayar ortamında SPSS istatistik paket programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesi sürecinde t-testi, ANOVA testi, güvenilirlik analizi, korelasyon analizi, regresyon analizi ve aracılık analizlerinden faydalanılmıştır. Araştırma sonucunda örgütsel yalnızlık alt boyutlarının, tükenmişlik alt boyutlarına etkisi ile öz yeterlilik algısının alt boyutlarının bu etkiye istatistiksel olarak aracılık etmesine ilişkin sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Loneliness, which we encounter in all areas of life, can also be seen in the working environment due to reasons such as increased competition, not meeting the expectations of the individual, changes in human relations and increased workload, and it affects both the daily life and business life of the individual negatively. The persistence of loneliness in the workplace, the importance and frequency of which has increased, causes feelings such as disappointment, fatigue, hopelessness, feeling of inadequacy and alienation, and the individual experiences burnout. The fact that the person experiencing burnout does not believe that s/he has the sufficient capacity and performance level to manage and overcome the events in his/her life also reduces the perception of self-efficacy. This research was carried out to determine the effect of employees' loneliness in the workplace levels on burnout and to analyze the mediating role of self-efficacy perception. For the purpose, a questionnaire form consisting of personal information form, loneliness in the workplace scale, burnout scale and self-efficacy scale was prepared. This prepared questionnaire was applied to the employees in the manufacturing enterprises operating in the Kayseri Organized Industrial Zone. The findings obtained from 398 valid questionnaires were analyzed in computer environment using SPSS statistical package program. In the process of evaluating the data, t-test, ANOVA test, reliability analysis, correlation analysis, regression analysis and mediation analysis were used. As a result of the research, it was concluded that the effect of loneliness in the workplace sub-dimensions on burnout sub-dimensions and the sub-dimensions of self-efficacy perception mediated this effect statistically